هم‌زمان با افزایش تنش‌ها،

جو بایدن به کی‌یف می‌رود

کاخ سفید اعلام کرد، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا قرار است روز سه‌شنبه (22 آوریل) برای اعلام حمایت از دولت اوکراین و همزمان با اعلام نگرانی‌های دولت واشنگتن از ناآرامی‌ها و خشونت‌های شبه نظامیان که گفته می‌شود از سوی روسیه در شرق اوکراین حمایت می‌شوند، به کی‌یف برود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: جو بایدن، معاون باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا 22 آوریل 2014 به کی‌یف می‌رود و یکی از بلندپایه‌ترین مقام‌های آمریکایی محسوب می‌شود که از زمان آغاز درگیری‌ها در اوکراین به این کشور سفر می‌کند.

در همین حال،‌ کاخ سفید اعلام کرد: جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در تماس تلفنی با سرگئی لاوروف، همتای روس خود درباره اوضاع موجود در اوکراین به گفت‌وگو پرداخت و در جریان این مذاکره تلفنی نگرانی شدید خود را از حملات شبه نظامیان مسلح در شرق اوکراین ابراز داشت.

کاخ سفید همچنین به روسیه نسبت به اقدامات آتی نظامی در اوکراین پس از آنکه جدایی طلبان مسلح دفاتر دولتی در شهر اسلاویانسک واقع در شرق اوکراین را به تصرف خود درآوردند، هشدار داد.

لائورا لوکاس مگنوسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: ما به شدت نگران آنچه که در شرق اوکراین و توسط جدایی‌طلبان حامی دولت روسیه به وقوع می‌پیوندد نگران هستیم. آنها از روسیه که عامل خشونت‌ها و ناآرامی‌ها در اوکراین هستند حمایت کرده و به دنبال بی‌ثبات کردن دولت کی‌یف هستند. ما پیشتر شاهد فعالیت‌های معترضان قبل از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه بودیم.

خبرگزاری شینهوا نیز گزارش داد: بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نگرانی شدید خود را درباره وخامت اوضاع در شرق اوکراین ابراز داشت و در بیانیه‌ای اعلام کرد،‌ وخامت اوضاع در شرق اوکراین به شدت نگران‌کننده است و باعث افزایش درگیری‌های خشونت‌بار آتی خواهد شد.

در بیانیه سخنگوی بان کی مون همچنین آمده است: دبیرکل سازمان ملل نگران افزایش ناآرامی‌ها و درگیری‌ها در شرق اوکراین است که به هیچ وجه باعث خشنودی دو طرف نخواهد شد.

اوایل روز شنبه ده‌ها تن از مردان مسلح یک ساختمان امنیتی و یک ایستگاه پلیس در شرق اوکراین را تصرف کردند.

سخنگوی بان کی مون در ادامه بیانیه خود آورده است: دبیرکل سازمان ملل بار دیگر خواستار مذاکرات سازنده و فوری برای کاهش تنش‌های موجود در منطقه و از میان بردن تمامی اختلافات است. سازمان ملل همچنین آماده تداوم حمایت‌ها از یک راه‌حل صلح‌آمیز برای بحران کنونی اوکراین است.

در همین حال به گزارش خبرگزاری رویترز روسیه به آمریکا هشدار داد که هرگونه اقدام مسلحانه از سوی مقام‌های دولت کی‌یف در شرق اوکراین باعث تضعیف اقدامات به منظور یافتن یک راه حل دیپلماتیک برای حل و فصل درگیری‌ها می‌شود و مذاکرات صلح را به مخاطره می‌اندازد.

انتهای پیام

کد N219825