دبیرکل ایرانی سازمان دی هشت: انتظارات از ترکیه بسیار است

دی هشت

آنکارا - ایرنا - ˈسید محمد موسویˈ دبیر کل ایرانی سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور اسلامی ˈ دی هشت ˈ گفت : انتظارات از ترکیه پس از اینکه این کشور ریاست این سازمان را در سال جاری برعهده خواهد گرفت ، بسیار است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری نیمه دولتی ترکیه ˈ آناتولی ˈ ، موسوی از ترکیه به عنوان بنیانگذار سازمان دی هشت یاد کرد و گفت : ترکیه بنیانگذار این سازمان اقتصادی که از 8 کشور اسلامی با جمعیت بسیار تشکیل شده ، است .

وی به حمایت ترکیه از این سازمان اشاره کرد و ادامه داد : ما خواستار حمایت بیشتر ترکیه در بخش های صنعت و تجارت به علت اینکه این کشور بنیانگذار سازمان دی هشت هستیم .

موسوی گفت : پس از ریاست دو ساله پاکستان بر این سازمان بزودی ترکیه ریاست این سازمان را برعهده خواهد گرفت.

دبیرکل ایرانی سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور اسلامی به برگزاری نخستین نشست وزرای انرژی هشت کشور عضو این سازمان در شهر قیصری ترکیه اشاره کرد و گفت : این نشست اوایل خرداد ماه با هدف بحث در خصوص مباحث انرژی در کشورهای عضو از جمله نفت ، گاز طبیعی و انرژی های تجدید پذیر برگزار می شود.

موسوی در باره برنامه های آتی این سازمان اظهارداشت : برگزاری نشست های وزرای دارایی ، فرهنگ و گردشگری و کشاورزی کشورهای عضو از جمله دیگر برنامه های این سازمان در سال جاری است.

سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور اسلامی در سال 1997 به پیشنهاد ˈ نجم الدین اربکان ˈ نخستین نخست وزیر فقید اسلامگرای ترکیه و توسط کشورهای ایران ، بنگلادش، مصر، اندونزی، مالزی، نیجریه، پاکستان و ترکیه تشکیل شد.

خاورم ** 230 **1010
کد N219555