قانون اساسی جدید اوکراین از امروز قابل اجرا شد

قابلیت اجرا

تهران - ایرنا - خبرگزاری ایتارتاس روسیه روز شنبه در گزارشی از ˈسیمفروپلˈ منطقه خود مختار کریمه در کشور بحران زده اوکراین در شرق اروپا اعلام کرد که قانون اساسی جدید کریمه از امروز قابلیت اجرا یافت.

این گزارش به نقل از ˈولادمیر کونستانینفˈ سخنگوی شورای عالی دولتی کریمه اعلام کرد که قانون اساسی جدید کریمه که روز گذشته به اتفاق آراء در این پارلمان تصویب شده بود، از امروز قابلیت اجرا یافت.

وی در یک گفت وگوی اختصاصی گفت که براساس قانون اساسی جدید کریمه که صبح امروز در روزنامه ˈکریمین نیوزˈ منتشر شد، همه آحاد ملت و همچنین مقامات حکومتی ملزم به اجرای این قانون از همین امروز هستند.

سخنگوی شواری عالی دولتی کریمه همچنین گفت: قانون اساسی جدید کریمه این منطقه خود مختار را به عنوان بخشی از فدارسیون روسیه معرفی و مردم آنرا دارای حقوقی برابر با همه شهروندان روسیه می شناسد.

یادآوری می شود، از 88 نماینده حاضر در نشست فوق دیروز العاده پارلمان کریمه، همه به تصویب قانون اساسی جدید این منطقه رای دادند.

در نشست پارلمان کریمه، ˈسرگئی آکسیونفˈ نخست وزیر این منطقه و مقام های جمهوری کریمه و نمایندگانی از شورای فدراسیون روسیه و سرکنسول روسیه در این منطقه حضور داشتند.

قانون اساسی جمهوری داخلی کریمه از 10 فصل و 95 ماده تشکیل شده است.

در قانون اساسی کریمه آمده است:جمهوری کریمه منطقه ای دمکراتیک در قالب فدراسیون روسیه و دارای حقوق یکسان با سایر مناطق این کشور است و زبان های روسی، اوکراینی و تاتاری به عنوان زبان های حکومتی این منطقه تعیین شده است.

منطقه کریمه با وسعت 26 هزار و 500 کیلومتر مربع و جمعیت 2 میلیون و 150 هزار نفر که یک و نیم میلیون نفر آن را روسها و بقیه را اوکراینی ها و تاتارها تشکیل می دهند روز 26 ماه فوریه گذشته جدایی خود را از اوکراین اعلام و با برگزاری همه پرسی این تصمیم خود را تثبیت کرد.

روسیه 19 ماه مارس گذشته با امضای قراردادی با جمهوری خودمختار کریمه این منطقه را به خاک خود ضمیمه کرد.

در حال حاضر کریمه حوزه هشتم فدرال روسیه محسوب می شود و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه نماینده تام الاختیار خود را در این منطقه منصوب کرده است.

مترجمام**1378**1856
کد N219489