وزیر دارایی روسیه: معامله با ایران از قوانین سازمان ملل پیروی خواهد کرد؛ نه آمریکا

سیاسی

وزیر دارایی روسیه اعلام کرد:‌ هرگونه معامله با ایران مطابق با قوانین سازمان ملل درباره تحریم علیه ایران است نه قوانین آمریکا.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آنتون سیلوانف، وزیر دارایی روسیه در گفت‌وگو با خبرنگاران در واشنگتن، گفت: ما طبق تصمیمات سازمان ملل که تحریم‌ها را صادر و تعیین می‌کند که چه گروه‌هایی مورد تحریم قرار بگیرند عمل می‌کنیم و از این تصمیمات پیروی می‌کنیم.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، او در ادامه گفت: یک اختلاف‌نظر جزئی در این‌جا وجود دارد. طرف آمریکایی ما قوانین خودش را دارد که به نوعی با قوانین سازمان ملل متفاوت است و آن‌ها از اصول خودشان پیروی می‌کنند.

وزیر دارایی روسیه در سخنانش مشخص نکرد که آیا معامله‌ای با ایران صورت خواهد گرفت یا نه؟

خبرگزاری رویترز پیش از این گزارش داده بود که در مذاکرات ایران و روسیه درباره یک معامله نفتی که ارزشی بالغ بر 20 میلیارد دلار دارد پیشرفت حاصل شده است. در صورت انجام این توافق روسیه در ازای خرید روزانه 500 هزار بشکه نفت از ایران محصولات و کالاهای روس به این کشور صادر می‌کند.

جک لو، وزیر خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه به مسکو هشدار داد که در صورت هرگونه معامله با ایران هدف تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.

او هم‌چنین گفت که روسیه در صورت انجام این معامله از توافق ایران و گروه 1+5 که آمریکا و روسیه نیز شامل آن هستند خارج شده است.

ایران و گروه 1+5 در نوامبر سال 2013 به توافق اولیه‌ای درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران دست یافتند که بر طبق آن این کشور متعهد شد در ازای کاهش برخی از تحریم‌های اقتصادی بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را به حالت تعلیق در آورد.

هم‌چنین سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز هشدارهای آمریکا را رد کرده و گفته بود معامله با ایران یک معامله اقتصادی است که نمی‌تواند به هیچ بخش سیاسی و یا اقتصادی آسیبی وارد کند.

انتهای پیام

کد N219400