حریت خبر داد:

پیوستن 2 هزار فرد مسلح به پ.ک.ک با وجود صلح با دولت ترکیه

آمریکا اروپا

یک روزنامه چاپ ترکیه از پیوستن دو هزار نیروی جدید به حزب جدایی طلب کارگران کردستان (پ ک ک) از زمان اجرای توافق نامه صلح این گروه مسلح با دولت ترکیه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از حریت، از ابتدای سال 2013 میلادی یعنی زمان توافق دولت ترکیه با حزب کارگران کردستان و سپس اجرای توافق نامه صلح تا کنون دو هزار نیروی جدید به این حزب پیوسته اند.

این افراد جدید پس از پیوستن به پ ک ک به شمال عراق رفته و در این منطقه تحت آموزشهای نظای قرار گرفته و پس از پشت سر گذاشتن دوره های آموزشی به ترکیه بازگشته اند.

به نوشته حریت، این افراد برای بازگشت به خاک ترکیه از قانون توبه استفاده کرده اند که به موجب آن اعضای گروه پ ک ک که در عملیاتهای این گروه علیه ترکیه شرکت نداشته و علیه آنکارا اقدامی نکرده اند در صورت توبه مجازات نمی شوند.

به موجب این قانون حتی آن دسته از اعضای پ ک ک که علیه ترکیه مرتکب جرم شده اند نیز در صورت لو دادن اطلاعات مربوط به این گروه تروریستی نیز، از سوی دولت ترکیه با هیچ گونه مجازاتی روبرو نمی شوند. 

حزب کارگران کردستان در سال 2013 میلادی پس از 35 سال مبارزه مسلحانه برای کسب استقلال از آنکارا، اقدام به امضای توافقنامه صلح با دولت ترکیه کرد و سپس خروج اعضای این گروه جدای طلب از ترکیه آغاز شد.

حزب کارگران کردستان از سوی ترکیه، آمریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر به عنوان یک گروهک تروریستی شناخته می شود.