کنفرانس منع گسترش سلاح‌های اتمی در هیروشیما

وزرای خارجه ۱۲ کشور جهان در هیروشیما گردهم آمده‌اند تا درباره چگونگی خلع سلاح اتمی گفت‌وگو کنند. در این نشست ممنوعیت آزمایش‌های هسته‌ای و توسعه نیافتن این سلاح‌ها در جهان از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هیچ شهری چون هیروشیما برای این گردهمایی در نفی فعالیت‌های اتمی مناسب نبود. در این شهر که ۶۹ سال پیش اولین بمب اتمی توسط آمریکا منفجر شد، قرار است درباره چگونگی خلع سلاح اتمی در جهان گفت‌وگو شود.

به گزارش دویچه وله، این اقدام توسط مجمع عدم گسترش و خلع سلاح اتمی (NPDI) سازماندهی شده و ۱۲ کشور جهان نیز به این مجمع پیوسته‌اند. کشورهای آلمان، ژاپن، استرالیا، هلند، لهستان، کانادا، ترکیه، مکزیک، شیلی، نیجریه، فیلیپین و امارات عربی متحده عضو این مجمع هستند.

در نشست کنونی مجمع عدم گسترش و خلع سلاح اتمی (NPDI) موضوع ممنوعیت آزمایش‌های هسته‌ای در جهان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شرکت‌کنندگان در این مجمع خواستار کنترل کشورهای صاحب بمب اتمی از طرفی و دسترسی نیافتن کشورهای دیگر جهان به بمب اتمی از طرف دیگر هستند.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان، قبل از شروع این نشست گفت: «آلمان همواره برای رسیدن به جهانی بدون سلاح‌های اتمی تاکید داشته است، اما می‌دانیم که این اقدامی نیست که به سرعت تحقق یابد.»

وزرای ۱۲ کشور شرکت‌کننده در مجمع عدم گسترش و خلع سلاح اتمی (NPDI) در آغاز یاد قربانیان بمب اتمی هیروشیما در ۶۹ سال پیش را گرامی داشتند و حلقه‌های گلی در پارک صلح این شهر قرار دادند. انفجار هیروشیما ۲۸۰ هزار قربانی بمب اتمی بر جای گذاشت.

انتهای پیام

کد N218930