دیپلمات آمریکایی مذاکره‌کننده با ایران بازنشسته می‌شود

دیپلمات آمریکایی مذاکره‌کننده با ایران بازنشسته می‌شود

یک دیپلمات باتجربه و قدیمی آمریکایی که وظیفه برنامه ریزی و مدیریت مذاکرات آمریکا با ایران را به عهده داشته است به درخواست رییس جمهور این کشور به زودی بازنشسته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، ویلیام جی برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا یکی از دیپلمات‌های مورد اعتماد هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در آمریکا است که تاکنون دو بار از قبول بازنشستگی علیرغم درخواست باراک اوباما رییس جمهور این کشور سر باز زده است.

باراک اوباما در بیانیه‌ای ضمن تشکر از تلاش‌ها و تجربه برنز در سالهای گذشته گفت: من در موضوعات حساس بی‌شماری به وی اعتماد داشتم و او در برخورد با هر یک از این موضوعات با همان دقت و تجربه عمل کرده است.

ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در طول این مذاکرات وظیفه برنامه‌ریزی و هدایت مذاکرات آمریکا با ایران در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران را به عهده داشته است.

عدم پذیریش درخواست بازنشستگی از سوی وی این احتمال را افزایش می‌داد که وی ممکن است بار دیگر در سیاست‌های آمریکا در قبال ایران نقش داشته باشد که قرار است طبق توافق اولیه ایران و گروه 1+5 تا 20 ژوئیه سال جاری به توافق جامع نهایی منجر شود.

به ادعای نیویورک تایمز او در دولت باراک اوباما یکی از اصلی‌ترین چهره‌های مذاکرات میان تهران و واشنگتن بوده است و در سال ۲۰۱۳ بارها با مقامات ایرانی در کشور عمان دیدار و گفت‌وگو کرده است. گفت‌وگوهایی که پیش زمینه از سرگیری مذاکرات هسته‌ای میان تهران و گروه ۱+۵ شد و برای نخستین بار دیدار وزرای خارجه دو کشور را پس از بیش از سه دهه بن بست روابط دیپلماتیک در پی داشت.

برنز که هم اکنون 58 سال دارد در طول 32 سال خدمت خود به عنوان سفیر آمریکا در مسکو و اردن فعالیت کرده است. اما بخش بیشتر فعالیت وی در وزارت امور خارجه آمریکا در واشنگتن بوده است.

به نوشته این روزنامه برنز در ماه نوامبر که جان کری وتیم مذاکره‌کننده آمریکا برای ادامه مذاکرات ایران و گروه 1+5 به ژنو رفته بودند به طور جداگانه به این شهر سفر کرده بود تا مذاکرات خود با ایران را ادامه دهد.

براساس این گزارش جایگزین وی هنوز مشخص نشده است.

انتهای پیام

کد N218582