انتقاد معاون نخست وزیر ترکیه از طرح کنگره آمریکا

آ ریکا

آنکارا - ایرنا - ˈعلی باباجانˈ معاون نخست وزیر ترکیه با انتقاد از طرح کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا علیه این کشور در مورد ˈنسل کشی ارامنهˈ گفت که از این طرح به عنوان یک ابزار در سیاست داخلی آمریکا استفاده می شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا، باباجان پیش از سفر به آمریکا برای شرکت در نشست ˈصندوق بین المللی پولˈ در گفت وگو با خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: طرح کنگره آمریکا به موضوعی که یک قرن پیش اتفاق افتاده و از نظر علمی ثابت نشده ، اشاره می کند و به نظر من این طرح ابزاری در سیاست داخلی آمریکا است.

وزارت خارجه ترکیه نیز دیروز در واکنش به این طرح با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که طرح تهیه شده در کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا در رابطه با ادعاهای نسل کشی ارامنه توسط ˈدولت عثمانیˈ، عجولانه و ناشیانه بوده است.

در این بیانیه آمده است که ترکیه این طرح که مبتنی بر پیشداوری و فاقد بنیان و اساس حقوقی است، محکوم می کند.

وزارت خارجه ترکیه با تاکید بر اینکه حیطه اختیارات و مسوولیت کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا منطبق با طرح تهیه شده در مورد ادعاهای نسل کشی ارامنه نیست ، اضافه کرد : ترکیه تلاش برای استثمار سیاسی با تکیه بر به ˈهیچ انگاشتن تاریخ و حقوق کشورˈ را رد می کند.

در این بیانیه با ˈتراژدیˈ خواندن رخدادهای سال 1915 میلادی که در جریان جنگ اول جهانی رخ داد ، آمده است: ترکیه و ارمنستان به عنوان صاحبان این رخداد، باید با یکدیگر و با قراردادن خود به جای طرف مقابل ، تمامی ابعاد کشتار ارامنه را بررسی کنند.

کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا طرحی در محکومیت نسل کشی ارامنه از سوی ترک های عثمانی را به تصویب رساند.

خاورم ** 230**1651
کد N218423