رییس کمیته سیاست خارجی کمیسیون امنیت:

آمریکا از نظر حقوقی حق ندارد از امتیاز میزبانی سازمان ملل علیه ایران استفاده کند

سیاسی

رییس کمیته سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که تصمیم کاخ سفید در مورد صادر نشدن ویزا برای ابوطالبی نماینده معرفی شده ایران در سازمان ملل تصمیم سیاسی از سوی آمریکا برای فشار به جمهوری اسلامی است.

حجت‌الاسلام وحید احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در واکنش به اعلام رسمی کاخ سفید مبنی بر خودداری از صدور روادید برای حمید ابوطالبی، گفت: آمریکا به لحاظ مبانی حقوق بین‌الملل حق ندارد از امتیاز میزبانی سازمان ملل در خاک کشورش استفاده کرده و اینگونه اعمال نظر کند.

وی با بیان اینکه تصمیم کاخ سفید برای صادر نکردن ویزای حمید ابوطالبی اشکال دارد و کار درستی نیست، گفت: جمهوری اسلامی باید از طریق سازمان ملل و مجاری مربوطه اعتراض خود را به این رویکرد آمریکا اعلام کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه آمریکایی‌ها با این اقدام مجددا خوی دشمنی و کدورت با جمهوری اسلامی را نشان دادند، گفت: آمریکایی‌ها هر جایی که بتوانند آسیبی به جمهوری اسلامی وارد کرده و یا مانعی بر سر راه فعالیت‌ها ایجاد کنند درنگ نخواهند کرد. آنها دنبال بهانه‌جویی هستند که صادر نکردن ویزا یکی از مصادیق آن است.

آمریکایی‌ها در مورد صدور ویزا برای حمید ابوطالبی مسائل خود را به یک موضوع بین‌المللی ربط داده‌اند و جمهوری اسلامی باید اعتراض خود را از طریق سازمان ملل پیگیری کند.

احمدی با بیان اینکه آمریکایی‌ها خصلت و خوی استکباری و قدرت‌طلبی دارند، گفت: آمریکایی‌ها با داشتن خوی دخالت در امور کشورها به خود حق می‌دهند که برخلاف مسیر حقوقی و چارچوب بین‌المللی رفتار کرده و از امتیاز استقرار سازمان ملل در خاک خود سودجویی کنند، حقی که به لحاظ قانونی به آنها داده نشده است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی نماینده خود در سازمان ملل و نه سفیر برای آمریکا معرفی کرده است که آمریکایی‌ها بخواهند با صدور ویزا برای حمید ابوطالبی مخالفت کنند. طبق قانون آمریکا باید برای تمامی کشورهایی که نمایندگانی در سازمان ملل معرفی می‌کنند ویزا صادر کرده و کلیه اقدامات لازم را انجام دهد.

به گفته احمدی، این اقدام آمریکا برخلاف موازین حقوقی و تصمیم سیاسی برای فشار بر جمهوری اسلامی است.

رییس کمیته سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه دولت در مواجهه با اقدام آمریکا باید ضمن پیگیری این موضوع از طریق سازمان ملل، اعتراض جدی‌اش را به این عمل ابراز کند، گفت: آمریکایی‌ها باید بدون توجه به مسائل دوجانبه با کشورها تمام تسهیلات و امورات اجرایی را برای نمایندگان معرفی شده از سوی کشورها برای حضور در سازمان ملل انجام دهند.

وی در پایان گفت: آمریکایی‌ها در مورد صدور ویزا برای حمید ابوطالبی مسائل خود را به یک موضوع بین‌المللی ربط داده‌اند که حق چنین کاری نداشتند بنابراین جمهوری اسلامی باید اعتراض خود را از طریق سازمان ملل پیگیری کند.

انتهای پیام

کد N218295