آمریکا تاثیر مساله ابوطالبی را بر مذاکرات هسته ای ایران نامحتمل می داند

انتظار,ویزا

تهران- ایرنا- آمریکا اعلام کرد که احتمال نمی دهد مخالفتش با صدور روادید برای حمید ابوطالبی سفیر جدید ایران در سازمان ملل، بر مذاکرات هسته ای ایران تاثیر بگذارد.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری یونایتدپرس اینترنشنال، ˈجن ساکیˈ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری و در پاسخ به پرسشی درباره پیش بینی آمریکا مبنی بر تاثیر احتمالی مخالفت این کشور با صدور روادید برای ابوطالبی بر مذاکرات هسته ای گروه 1+5 با ایران، گفت: نه، ما چنین چیزی را پیش بینی نمی کنیم. تیم ما هفته جاری در طول مذاکره با ایران در چارچوب گروه 1+5، هیچ نشانه ای از اینکه این جدال علنی تاثیری بر مذاکرات داشته باشد، نیافته است.

ساکی گفت: گر چه این تصمیم آنها (ایران) را احتمالا تا حدی ناراحت کرده است، اما به دلایل مختلف، از جمله تاثیر تحریم ها و تمایل به تحقق وعده های حسن روحانی رئیس جمهوری کشور، به مذاکرات پایبند خواهند بود.

پس از تصویب طرح قانون منع صدور ویزای ورود ابوطالبی به خاک آمریکا در مجلس سنای آمریکا، کاخ سفید نیز رسما با صدور ویزا برای ابوطالبی مخالفت کرد و گفت که وی در اشغال لانه جاسوسی آمریکا (سفارت آمریکا در تهران) در سال 1979 نقش داشته است.

ساکی در این نشست خبری در اشاره به گزارش آژانس بین المللی انرژی درباره صادرات نفت ایران که نشان می دهد ایرانی ها به رغم تعیین سقف یک میلیون بشکه برای صادرات روزانه نفت، در ماه فوریه روزانه 1.67 ملیون بشکه صادرات داشتند، گفت: میزان نفت صادراتی ایران طی شش ماه محاسبه می شود نه هر ماه به تنهایی.

وی افزود: تغییرات ماهانه در بازارهای نفت طبیعی است وما همچنان انتظار داریم این میزان در دوره شش ماه مراعات شود.

مترجمام** 1453**1479
کد N218234