کره‌شمالی، پیشنهاد اتحاد دو کره را "خیالبافی یک بیمار روانی" خواند

کره شمالی امروز (شنبه) پیشنهاد سئول را درباره چارچوب اتحاد مجدد دو کره از طریق کمک‌های بشردوستانه و تبادلات اقتصادی مورد نکوهش قرار داد و آن‌ها را "خیالبافی یک بیمار روانی" دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اولین واکنش از سوی کمیسیون دفاع ملی کره شمالی به پیشنهاد مطرح شده از سوی پارک گئون-های، رئیس‌جمهوری کره جنوبی است که در سخنرانی ماه گذشته میلادی‌اش در آلمان آن را مطرح کرد.

رئیس‌جمهوری کره جنوبی به پیونگ‌یانگ تاکید کرد تا تعداد دیدارهای خانواده‌های جدا شده دو کره را بیشتر کند و به افزایش تبادلات فرهنگی و اقتصادی در دو طرف مرز کره بپردازد و این کار را با تقویت کمک‌های بشردوستانه آغاز کند.

وی افزود: اتحاد آلمان یک نمونه و مدل از اتحاد مجدد صلح‌آمیز برای دو کره است.

یکی از سخنگویان کمیسیون دفاع ملی کره شمالی به این مساله اشاره کرد که اتحاد مجدد آلمان زمانی رخ داد که آلمان غربی، آلمان شرقی را به زور به خود ملحق کرد و پارک گئون-های را به التماس کردن به کشورهای خارجی برای کمک به اتحاد مجدد دو کره که در آن سئول، پیونگ‌یانگ را در خود ببلعد، متهم کرد.

وی با انکار پیشنهاد سئول و بی‌اهمیت و بی‌ارزش خواندن آن گفت: این پیشنهاد خیالبافی یک بیمار روانی، مملو از ریاکاری و اغوا و بی‌معناست.

در بیانیه این سخنگو که در رسانه دولتی کره شمالی منتشر شده آمده است، اظهارنظرهای رئیس‌جمهوری کره جنوبی نشان می‌دهد که وی "بدون فکر هرچه را که خواسته" به زبان آورده است.

سخنگوی کمیسیون دفاع ملی دولت پیونگ‌یانگ به سئول تاکید کرد تا از توافق‌های اولیه نظیر آنچه که در سال 2000 امضا شد تبعیت کند چرا که اطاعت از این توافق‌ها باعث کاهش مقابله نظامی میان دو کره می‌شود.

این مقام مسئول کره شمالی افزود: اگر پارک گئون-های دهان خود را بسته نگه دارد و از ادای جملات نامشخص و بدون تعقل دست بردارد، هیچ واکنش و درگیری میان دو کره رخ نمی‌دهد.

وزارت خارجه آمریکا نیز روز جمعه از دیدار گلن دیویس، فرستاده ویژه با وو داوی، همتای چینی‌اش در نیویورک در چند روز آتی برای مذاکره بر سر خلع سلاح اتمی کره شمالی خبر داد.

انتهای پیام

کد N217953