آغاز بزرگترین رزمایش در تاریخ عربستان و مقدمه‌چینی برای جابه‌جایی قدرت در خاندان سعودی

سیاسی

نیروهای عربستان بزرگترین رزمایش نظامی در تاریخ این کشور را با مشارکت بیش از 100 هزار سرباز تحت عنوان "سیف عبدالله" آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه مراة الجزیره، منابع نزدیک به دفتر ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان اعلام کردند که وی روز سه‌شنبه گذشته دستور فراهم کردن مقدمات برای ‌آغاز بزرگترین رزمایش نظامی در تاریخ این کشور را صادر کرده است.

به گفته این منابع رزمایش مذکور با مشارکت تمامی یگان‌های ذخیره و جناح‌های وابسته به نیروهای گارد ملی، نیروهای هوایی، زمینی و دریایی عربستان و در طول هفته جاری برگزار می‌شود.

منابع نزدیک به دفتر پادشاهی عربستان همچنین اعلام کردند که مانور نظامی مذکور که تحت عنوان "سیف عبدالله" برگزار می‌شود پیامی به کشور قطر و برخی دیگر در منطقه است.

همچنین منابع عربستانی اعلام کردند که در این رزمایش وزارت دفاع، وزارت کشور و گارد ملی همکاری دارند.

روزنامه مراة الجزیره نیز اعلام کرد که این رزمایش در حقیقت مقدمه‌چینی برای برکناری ملک عبدالله از قدرت به نفع مقرن بن عبدالعزیز، برادرش از قدرت است که این تصمیم پس از مذاکرات مستقیم و محرمانه میان فرستادگان آمریکایی بلندپایه با ملک عبدالله اتخاذ شد تا به این وسیله قدرت در عربستان از طریق تضمن روند انتقال قدرت و تحت نظارت مستقل پادشاه عربستان حفظ شود.

مانور نظامی سیف عبدالله که اولین و بزرگترین مانور در نوع خود در منطقه خاورمیانه است در حقیقت پیامی برای فراهم کردن تضمین قدرت در عربستان است.

مقرن بن عبدالعزیز کم سن و سال‌ترین پسر ملک عبدالعزیز، پدر پادشاه عربستان است و انتقال مستقیم قدرت به وی یعنی انتقال قدرت به نسل سوم خاندان سلطنتی عربستان و تضمین حکومت آل سعود در این کشور؛ چیزی که دولت آمریکا با موافقت ملک عبدالله به دنبال آن است.

انتهای پیام

کد N217952