کری و لاوروف در مذاکرات‌شان استفاده از زور در اوکراین را رد کردند

وزیر امور خارجه آمریکا دو بار در یک روز با همتای روسی خود درباره اهمیت دستیابی به راه حلی صلح‌آمیز برای وضعیت امنیتی شرق اوکراین صحبت کرده و هر دو مقام استفاده از زور برای اهداف سیاسی را رد کردند.

وزیر امور خارجه آمریکا دو بار در یک روز با همتای روسی خود درباره اهمیت دستیابی به راه حلی صلح‌آمیز برای وضعیت امنیتی شرق اوکراین صحبت کرده و هر دو مقام استفاده از زور برای اهداف سیاسی را رد کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری فری پرس ژورنال، جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، همتای روسی‌اش در دومین مکالمه تلفنی که روز جمعه داشتند درباره اهمیت دستیابی به راه حلی صلح‌آمیز برای وضعیت امنیتی در شهرهای کلیدی شرق اوکراین از طریق مذاکره تاکید کرده و هر دو مقام استفاده از زور برای رسیدن به اهداف سیاسی را رد کردند. کری و لاوروف درباره اقدامات برای خروج تسلیحات شیمیایی از سوریه نیز گفت‌وگو کردند.

این دومین تماس تلفنی میان کری و لاوروف در یک روز بود که اولین تماس اوایل صبح جمعه برقرار شد. کری در مذاکره با لاوروف بار دیگر نگرانی‌های خود درباره افزایش تنش‌ها در شرق را بازگو کرد.

جن ساکی افزود: آنها درباره احتمال نشست چهار جانبه چند روز آتی، که کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا به آن اشاره کرده بود نیز گفت‌وگو کردند.

لاوروف هم‌چنین در گفت‌وگویش با همتای آمریکایی خود، خواستار وساطت کاخ‌سفید در کاهش "فشارها بر روس‌تبارهای اوکراین" شده و در برابر، نخست وزیر دولت موقت اوکراین هم از "جدایی‌طلبان" خواسته سلاح‌هایشان را زمین بگذارند.

به گزارش منابع روسی، لاوروف در این تماس از کری خواست از نفوذ خود بر رهبران اوکراین استفاده کند تا مانع از اعمال خشونت علیه طرفداران روسیه در مناطق شرقی و جنوبی اوکراین شود.

به گفته لاوروف امکان حل و فصل مسالمت‌آمیز این مناقشه وجود دارد: "بر این باورم که امکان کاهش تنش در اوکراین وجود دارد. اقدام اساسی در این راستا باید شامل اعمال اصلاحات حقیقی و نه ظاهری در قانون اساسی اوکراین است، به نحوی که حقوق همه شهروندان این کشور، بدون استنثنا تضمین شود."

وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه قرار است چهارشنبه (۱۶ آوریل) به همراه کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ژنو درباره بحران اوکراین مذاکره کنند.

شرکت وزیر خارجه اوکراین در این نشست هنوز مشخص نیست.

به گزارش بی.بی.سی از سوی دیگر، آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر موقت اوکراین در شهر دونتسک، در شرق این کشور با رهبران جدایی طلبان طرفدار روسیه دیدار کرده است.

جدایی‌طلبان در این شهر، ساختمان مرکزی دولت محلی را تصرف کرده‌اند و اوضاع در دونتسک متشنج است.

یاتسینیوک در سخنانی از معترضان خواسته سلاح‌های خود را زمین بگذارند: "معتقدم باید این موضوع را به طور مسالمت‌آمیز حل و فصل کنیم. ما به آنها پیشنهاد کردیم ساختمان‌های اداری را ترک کنند و سلاح های خود را تحویل دهند. در عوض ما تضمین می‌دهیم که بازداشت‌شان نکنیم. انتخاب با آنهاست."

همزمان، آمریکا در تازه ترین اقدام از تحریم چند نفر از مقام‌های سیاسی کریمه در رابطه با پیوستن این منطقه خودمختار به روسیه خبر داده است.

یکی از تحریم‌شدگان سرگئی سکوف، معاون پیشین پارلمان اوکراین است و شش نفر دیگر از تحریم‌شدگان از رهبران جدایی‌طلبان در کریمه هستند.

تحریم تازه آمریکا همچنین شامل یک شرکت گاز مستقر در این شبه جزیره به نام چرنومونفت‌گاز هم می‌شود.

هدف از این کار ممانعت از خریداری سهام این شرکت به وسیله گازپروم روسیه در جریان خصوصی سازی احتمالی آن است.

انتهای پیام

کد N217809