ده‌ها کشته در درگیری داخلی دو جناح طالبان پاکستان

مقام‌های اطلاعاتی پاکستان و فرماندهان شبه‌نظامیان طالبان از کشته شدن ده‌ها شبه‌نظامی در پی درگیری میان دو جناح از طالبان در شمال غرب این کشور خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این درگیری که بر سر قدرت بود، زمانی رخ داد که دولت اسلام‌آباد در تلاش برای مذاکرات صلح با طالبان پاکستان است. در این درگیری از هر دو جناح افرادی کشته شدند.

یکی از فرماندهان ارشد طالبان پاکستان تعداد قربانیان را 23 تن اعلام کرد، در حالی که سایر فرماندهان این گروه شبه‌نظامی و مقام‌های اطلاعاتی پاکستان می‌گویند که 43 تن کشته‌ شده‌اند.

هنوز تاییدیه درستی درباره تعداد قربانیان این درگیری به دست نیامده است.

این درگیری روز جمعه زمانی رخ داد که یک بمب کنار جاده‌ای سه شبه‌نظامی را در وزیرستان شمالی به کام مرگ کشاند. این درگیری همچنین به وزیرستان جنوبی هم کشیده شد. هر دو منطقه هم‌ مرز افغانستان هستند و گروه‌های شبه‌نظامی بی‌شماری در این مناطق مرزی ساکتند.

درگیری بر سر قدرت میان شوریار محسود و خان سید سانجا است که هر دو می‌خواهند کنترل را در منطقه تحت کنترل محسود که رسما گروه تحریک طالبان پاکستان خوانده می‌شود، به دست بگیرند.

محسودها از نظر تاریخی قدرتمندترین و بزرگترین جناح از شبه‌نظامیان طالبان پاکستان هستند. این تنش‌ها به سال 2009 باز می‌گردد زمانی که بیت‌الله محسود، رهبر سابق این گروه در حمله پهپادها کشته شد و درگیری بر سر به دست گرفتن رهبری این گروه از ‌آن زمان همچنان ادامه دارد. پس از وی، حکیم‌الله محسود رهبری این گروه را به دست گرفت اما وی هم در حمله پهپادی نوامبر 2013 کشته شد و درگیری‌ها بیش از گذشته نمایان شد.

انتهای پیام

کد N217752