خبرگزاری فرانسه :

ساختمان های دولتی شرق اوکراین همچنان در دست معترضان است

اوکراین,بحران92

تهران- ایرنا- به رغم سفر ˈآرسنی یاتسنیوکˈ نخست وزیر موقت اوکراین به مناطق شرقی این کشور که در روزهای گذشته دستخوش ناآرامی شده است، ساختمان های دولتی این بخش ها همچنان در دست معترضان است.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری فرانسه از دونتسک از شهرهای شرقی اوکراین، هزاران فعال طرفدار روسیه تاکنون (صبح شنبه) بناهای دولتی را اشغال کرده اند؛ این در حالی است که یاتسنیوک به این منطقه سفر کرده و درگیری لفظی میان غرب و روسیه بالا گرفته است.

یاتسنیوک روز گذشته برای انجام مذاکراتی با رهبران هواداران روسیه ، دیداری چند ساعت از دونتسک داشت.

وی در دیدار با رهبران محلی در شرق اوکراین در مورد تامین امنیت و توسعه اقتصادی در این مناطق توسط دولت وعده هایی داد و اعلام کرد: دولت مرکزی اوکراین نه تنها برای مذاکره با رهبران این مناطق آماده است بلکه آمادگی دارد تا قوانین درخواستی را اجرا کرده و نیازهای شهروندان اوکراین را در سراسر این کشور برآورده کند.

دولت اوکراین چهارشنبه گذشته با تهدید معترضان از آنها خواسته بود تا به اشغال ساختمان های دولتی پایان دهند. فعالان طرفدار روسیه که برخی از آنان مسلح هستند، از یکشنبه گذشته برخی ساختمان های دولتی را به اشغال خود در آورده اند.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز از برگزاری نشستی در 17 آوریل (28 فروردین ماه) در ژنو با حضور اوکراین، روسیه، آمریکا و اتحادیه اروپا خبر داده است. هدف این نشست، تلاش برای حل و فصل بحران میان شرق و غرب در نتیجه وقایع اوکراین است که بدترین نوع از پایان جنگ سرد تا کنون محسوب می شود.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین از سفر ˈجان کریˈ به ژنو به منظور ادامه تلاش ها برای کاستن از تنش در اوکراین و یافتن راه حل دیپلماتیک خبر داده است.

این گزارش همچنین با اشاره به دیدار ˈسرگئی لاوروفˈ وزیر امور خارجه روسیه با همتای آمریکایی اش از مذاکرات مستقیم میان آنها خبر داد.

این در حالی است که وزیر امور خارجه اوکراین و نیز ˈکاترین اشتونˈ مسئول دیپلماسی اتحادیه اروپا در نشست مذکور حضور خواهند یافت.

اروپام**9053 ** 1064
کد N217720