دیپلماسی پاندایی چین و مالزی و ارتباط آن با پرواز ام.اچ 370

مالزی,پاندا

کوالالامپور – ایرنا – دولت چین بدنبال درخواست خانواده های مسافران چینی پرواز ناپدیدشده مالزیایی ام.اچ 370 از تحویل یک جفت خرس پاندا به مالزی خودداری کرد.

به گزارش ایرنا، هواپیمای بویینگ 200-777 خطوط هوایی مالزی 36 روز پیش با 239 مسافر و خدمه پرواز که 153 مسافر آن چینی بودند در مسیر کوالالامپور به پکن ناپدید شد و خانواده این مسافران چینی از دولت خواسته بودند در اعتراض از تحویل این پانداها به مالزی جلوگیری کند.

چین اکنون قصد دارد تحویل این پانداها به مالزی را به تعویق بیندازد.

مناسبات پکن – کوالالامپور پس از ناپدیدشدن این پرواز و پس از آن ربودن یک گردشگر زن چینی در ایالت صباح مالزی تیره شده است، هر چند مقامات دو کشور طی چند روز اخیر سعی در عادی نشان دادن روابط هستند.

چین و مالزی سال 2012 توافق کردند که پکن به مناسبت چهلمین سالگرد روابط دو کشور دو پاندای غول پیکر را به مدت 10 سال به کوالالامپور قرض دهد.

نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی در آن دوره قرض این دو خرس پاندا به مالزی را نماد روابط خوب دو کشور توصیف کرد و گفت : این پانداها در مالزی بسیار محبوب خواهند شد.

وزیر محیط زیست مالزی گفته است ممکن است تحویل این پانداها به تعویق بیفند و به اواخر ماه آینده میلادی (اردیبهشت – خرداد) منتقل شود.

این پاندادها قرار بود 27 فروردین تحویل مالزی شود.

31 ماه مه (10 خرداد) برابر با چهلمین سالگرد روابط دیپلماتیک چین و مالزی است.

گفته می شود هم اکنون حدود یکهزار و 600 قلاده پاندا در جهان وجود دارد و پانداها به دلیل احتمال انقراض تحت حمایت شدید قرار دارند.

مردم چین طی چند روز اخیر در شبکه های اجتماعی از دولت این کشور خواسته اند این خرس های پاندای کمیاب و گرانبها به مالزی تحویل ندهد.

مردم چین در نوشته های خود تاکید کرده اند ˈخرس های پاندا باید در چین بماند، تا دولت مالزی مانند مسافران آنان را از دست ندهدˈ.

آساق**1611
کد N217657