واکنش انکارا به طرح ضد ترکیه ای کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا

ارامنه

آنکارا- ایرنا - وزارت امور خارجه ترکیه با صدور بیانیه ای نسبت به طرح کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا علیه این کشور در باره نسل کشی ارامنه واکنش نشان داد.

به گزارش روز جمعه ایرنا ، وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به این طرح اعلام کرد که طرح تهیه شده در کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا در رابطه با ادعاهای نسل کشی ارامنه توسط دولت عثمانی عجولانه و ناشیانه بوده است.

در این بیانیه آمده است که ترکیه این طرح که مبتنی بر پیشداوری و فاقد بنیان و اساس حقوقی است، محکوم می کند.

وزارت خارجه ترکیه با تاکید بر این که حیطه اختیارات و مسوولیت کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا منطبق با طرح تهیه شده در مورد ادعاهای نسل کشی ارامنه نمی باشد ، اضافه کرد : ترکیه تلاش برای استثمار سیاسی با تکیه بر به هیچ انگاشتن تاریخ و حقوق کشورش را رد می کند.

در این بیانیه با تراژدی خواندن رخدادهای سال 1915 میلادی که در جریان جنگ اول جهانی رخ داد ، آمده است: ترکیه و ارمنستان به عنوان صاحبان این رخداد تراژدی باید با یکدیگر و با قراردادن خود به جای طرف مقابل تمامی ابعاد مختلف این رخداد را بررسی کنند.

وزارت خارجه ترکیه با اشاره به پیشنهاد کشورش برای تشکیل کمیسیونی مشترک متشکل از مورخان دو کشور برای بررسی ابعاد ادعاهای نسل کشی ارامنه توسط دولت عثمانی اعلام کرد که در حال حاضر به اتحاد و مشارکت ترکیه و آمریکا بیش از هر زمان نیاز است.

در این بیانیه آمده است:خودداری کنگره آمریکا در برهه زمانی فعلی از به پیش بردن این طرح و طرح های مشابه که به روابط دو کشور صدمه می زند، حایز اهمیت است.

کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا در روزهای گذشته طرحی در محکومیت نسل کشی ارامنه از سوی ترک های عثمانی را به تصویب رساند.

متعاقب این مساله ˈ احمد داوداوغلو ˈ وزیر امور خارجه ترکیه ، در تماس تلفنی با ˈجان کریˈ همتای آمریکایی خود مراتب اعتراض دولت آنکارا به این مساله را به وی ابلاغ کرد.

ترکیه با رد ادعاهای نسل کشی ارامنه در سال های گذشته پیشنهاد تشکیل یک کمیسیون مشترک از اساتید تاریخ ترکیه و ارمنستان را برای بررسی ابعاد ادعاهای نسل کشی ارامنه کرده بود .

مسوولان ترکیه مدعی هستند که مورخان می توانند در این زمینه اظهارنظر کنند و پارلمانهای دو کشور محل بررسی ادعاهای مرتبط با نسل کشی ارامنه نمی باشد.

خاورم**2012** 230 **1917
کد N217140