امام جمعه مشهد: یارانه غنیمت جنگی نیست/ به جز بنی‌صدر، مسئول خیانت کار نداشته‌ایم

مهر نوشت:

امام جمعه مشهد گفت: اینکه در برخی سایت‌ها می‌گویند یارانه حق مردم است و باید بین همه توزیع شود یا اینکه آنها را با غنائم جنگی که حضرت علی(ع) بین پولدار و بی‌پولی تقسیم می‌کرد مقایسه می‌کنند این امری اشتباه است این پول غنیمت نیست این پول انرژی و سرمایه کشور است.
آیت‌الله احمد علم الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد مقدس در جمع زائران و مجاوران رضوی با اشاره به مسئله یارانه ها که مسئله روز کشور است، گفت: بی‌عدالتی غیرقابل تحمل یکی از نتایج انرژی ارزان قیمت بود یعنی اینکه بهره‌برداری از این انرژی های خدادادی بیشتر در اختیار افراد متمول قرار گرفت و یک آدم پولدار بنزین را با قیمت ارزان در خودروی 8 سیلندرش می ریخت و یک آدم نیازمند باید در سرما منتظر اتوبوس می ماند.

آیت الله علم الهدی گفت: از آن ابتدایی که قرار بود یارانه ها هدفمند شود و پول این هدفمندی در اختیار مردم قرار داده شود بنده بر حسب تجربه ای که داشتم با این شکل پرداخت موافق نبودم اما به هر کسی گفتم توجه نکرد و من مجبور شدم در یکی از خطبه های نماز جمعه مسئله را مطرح کنم که این مسئله باعث ناراحتی مسئولان سابق کشور شده بود به گونه ای که رئیس دولت وقت این گلایه را خدمت مقام معظم رهبری برده بود.

او گفت: در آن زمان معاون وزیر اقتصاد و وزیر اقتصاد هر دو به فاصله 20 روز برای توجیه من آمدند و بنده اشکالاتم را به آنها گفتم و آنها قانع شدند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: قرار بود 90 هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه ها درآمد حاصل شود که طبق مصوبه باید 45 هزار میلیارد به مردم داده می شد و الباقی آن صرف تولید و سازندگی می شد اما پولی که به مردم داده شد به 130 هزار میلیارد رسید یعنی به اندازه سهم اصلی توزیع از بودجه کشور برداشته و به مردم داده شد و این بزرگترین ضربه را بر پیکره اقتصاد وارد کرد.

آیت الله علم الهدی گفت: اگر قرار باشد ما هر چه می گوییم یک بر چسب مخالف بر ما بزنند کار درست نمی‌شود آخر مگر یک پیرمرد 70 ساله مثل من می خواهد به کجا برسد و چه بکند که بیخود مخالف دولت باشد ما بیش از 60 درصد عمرمان را در انقلاب بوده‌ایم اینقدر عقل داریم و می فهمیم که مصلحت نظام چیست، البته آنها هم آدمهای بدی نبودند و نیستند هر اتفاقی افتاد بر اثر سهل انگاری و دستپاچگی بوده است اگر نه ما به جر بنی‌صدر خائن مسئول خیانت کاری نداشته‌ایم، هر چند که اشتباهات و کج سلیقگی هایی در برخی دولت های پس از انقلاب بوده است.

او گفت: یک عده‌ای نمی‌توانند انرژی را با قیمت اصلی و واقعی‌اش تهیه کنند و قانون یارانه‌ها می‌گوید پول را به کسانی بدهید که توان تهیه انرژی با قیمت واقعی آن را ندارند آن آقایی که شعبات تجارت خانه در نقاط مختلف دنیا دارد و یک آقایی که حقوق میلیونی می‌گیرد آیا نمی‌تواند انرژی را به قیمت اصلی اش تهیه کند، این پول مال کسانی است که توان تهیه انرژی با قیمت واقعی‌اش را ندارند.

آیت‌الله علم الهدی گفت: نباید درآمدهای حاصل از هدفمندی سر از برخی تجارت خانه ها یا جاهای دیگر در بیاید اگر نگوییم، تسهیلات سر از بانک‌های خارجی در می‌آورند.اگر قرار باشد با همین مدیریتی که هم اکنون وجود دارد و اجناس روز به روز گران می شود و مدیر خانواده نمی تواند برای زندگی برنامه ریزی کند و ما امنیت سطح زندگی را نمی بینیم این با مدیریت جهادی همخوان نیست.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: امنیت اقتصادی از دست کفیل های خانواده خارج شده و مدیر خانواده نمی داند چگونه برای مدیریت خانواده برنامه ریزی کند و این است دغدغه ما که الان نشانه اش را نمی بینیم و باید در وزارت تجارت و صنعت یک مدیریت غنی و جهادی به تمام معنا فعالیت کند.


45231

 

کد N217007