نشست تخصصی مرکز پژوهش‌ها در مورد شرایط مطلوب سربازی در آینده

نشست تخصصی «وضعیت فعلی سربازی و شرایط مطلوب آینده» با حضور تعدادی از مقامات نظامی و انتظامی و صاحبنظران در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این نشست تخصصی که امیر سرتیب صادقی کارشناس اداره وظیفه عمومی، سرهنگ واعظی نژاد معاون اداره مشمولان و امور معافیت های سازمان وظیفة عمومی، کوهکن مدیر امور نظام وظیفه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، عبدالملکی رئیس مرکز تحقیقات کاربردی سازمان نظام وظیفه، ناخدایکم قیطاسوند جانشین معاونت نیروی انسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سرگرد رضاپور کارشناس ارشد امور وظیفه عمومی معاونت نیروی انسانی ناجا و مهدی ذوالفقاری مدیر و احمدی معین کارشناس گروه امنیتی – دفاعی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی شرکت داشتند هریک از حاضران به ترتیب ضمن تشریح وضعیت کنونی سربازی در کشور ، شرایط مطلوب سربازی در آینده را با توجه به مقتضیات زمانی و مکانی تبیین کردند.

در ادامه این نشست تخصصی، احمدی معین کارشناس گروه امنیتی – دفاعی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از میهمانان شرکت کننده در نشست و با جمع بندی مباحث مطرح شده گفت: ما در مرکز پژوهش ها در حال تدوین طرحی برای نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی پیرامون سربازی هستیم که در این زمینه حتما باز هم از نظرات شما و دیگر صاحبنظران استفاده می کنیم و قبل از تقدیم طرح به نمایندگان محترم مجلس نیز ان شاء الله جلسه ای خواهیم داشت تا از نظرات نهایی شما استفاده کنیم.

وی افزود: مطالعات نشان می دهند که در 24 کشور جهان سربازی اجباری وجود دارد و در مقابل 103 کشور جهان سربازی اجباری ندارند. همچنین فقط در 7 کشور از این 24 کشوری که سربازی اجباری دارند ، طول خدمت بیش از یک سال است (یعنی خدمت دوره ضرورت). نکته دیگری که در اکثر قریب به اتفاق این کشورها وجود دارد این است که با افزایش میزان تحصیلات، مدت خدمت سربازی کاهش زیادی پیدا می‌کند یعنی کسی که مثلا لیسانس یا فوق لیسانس گرفته مدت خدمت سربازی اش فرضا نصف کسی است که تحصیلات دانشگاهی ندارد.

وی در ادامه با استناد به اظهارنظر کارشناسان و محققان، مهمترین نقاط ضعف سربازی به روال کنونی را بدین شرح برشمرد:

1- ممکن است به افزایش فرار مغزها دامن بزند یعنی کسانی که به سبب فرار از خدمت سربازی مهاجرت می کنند عده زیادی از اینها کسانی هستند که توانمندی علمی بالایی دارند و جذب کشورهای خارجی می شوند.

2- بحث دوم ناکارآمدی نیروی انسانی است در برابر تهدیدات تکنولوژیک که امروز دنیا با آن مواجه است (مقایسه کارآیی سرباز با هواپیماهای بدون سرنشین)

3- بحث سوم افزایش مشکلات نیروهای مسلح به لحاظ مالی است.

4- بحث چهارم وضعیت نامناسب سربازها به لحاظ مالی ، عاطفی و جسمی است.

5- بحث پنجم افزایش تقلب هایی است که همواره در جامعه قابل مشاهده است مثل طلاق های صوری و صدمات جسمی که افراد به خودشان وارد می کنند برای فرار از خدمت سربازی.

6- نکته ششم هم بحث بهره وری پایین سربازهاست.

متذکر می شود که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با توجه به اهمیت موضوع خدمت سربازی و نقطه نظرات نمایندگان محترم، این موضوع را در دستور کار خود قرار داده است.

در همین راستا گروه امنیتی – دفاعی مرکز پژوهش ها در نظر دارد با برگزاری سلسله نشست های تخصصی با دعوت از نمایندگان نهادها و سازمان های ذی ربط از جمله نیروهای مسلح ابعاد مختلف این موضوع را بررسی کند و نتایج آن مبنای پژوهش های علمی و تخصصی خواهد بود که می تواند ضمن شناسایی مشکلات و نقاط ضعف و قوت شکل کنونی خدمت سربازی، پیشنهادهایی برای بهبود وضعیت و رسیدن به شرایط مطلوب ارائه کند.

انتهای پیام

کد N216916