کارشناسان: انهدام سلاح شیمیایی سوریه میلیون ها دلار هزینه دارد

سلاح شیمیایی,سوریه

تهران - ایرنا - کارشناسان مسوول انهدام سلاح شیمیایی سوریه اعلام کرده اند: آماده اند عملیات انهدام انبار سلاح شیمیایی سوریه را در ماه مه آینده در دریای مدیترانه آغاز کنند، اما این عملیات میلیون ها دلار هزینه دارد.

به گزارش روز جمعه شبکه خبری «اسکای نیوز»، مقام های مسوول اعلام کردند: کشتی موسوم به «کیپ رای» که حامل سلاح شیمیایی سوریه است در حال حاضر در سواحل جنوب اسپانیا پهلو گرفته است. در این کشتی 10 میلیون دلار تجهیزات مستقر است و ظرفیت 560 تن مواد شیمیایی سوریه را دارد.

دولت دمشق که سه سال است با مخالفان مسلح خود درگیر است، با تحویل دادن مواد شیمیایی کشنده مثل گاز اعصاب، خردل و سارین بر اساس توافقنامه بین المللی واشنگتن و روسیه موافقت کرد.

کارشناسان و متخصصان مستقر در کشتی «کیپ رای» اعلام کردند: مواد شیمیایی را برای ریختن در دریا به محلول تبدیل می کنند.

متخصصان معتقدند آب گرم عامل اصلی خنثی سازی مواد سمی است و به همین دلیل مواد سمی را در آب گرم حل می کنند و درجه سمی بودن آن را کاهش می دهند.

«مایکل لوهان» سخنگوی سازمان منع سلاح شیمیایی گفت: کارشناسان برخی آزمایش ها را در کشتی «کیپ رای» قبل از آماده شدن برای دریانوردی انجام داده اند و آنها به توانایی خود برای انجام عملیات اطمینان دارند.

سازمان منع سلاح شیمیایی و سازمان ملل برعملیات نابودی سلاح شیمیایی سوریه نظارت دارند.

دریا دار «باب برک» مدیر عملیات دریانوردی آمریکا در اروپا و آسیا گفت: در صورت آرام بودن دریا، کشتی کیپ رای که توسط نیروهای امنیتی 10 کشور همراهی می شود عازم مکانی در آب های بین المللی می شود و عملیات خنثی سازی مواد شیمیایی 60 روز به طول می انجامد.

وی افزود: در صورتی که دریا متلاطم باشد، این عملیات 90 روز طول می کشد.

سوریه تا 30 ژوئن آینده مهلت دارد انبار سلاح شیمیایی خود را به طور کامل تحویل دهد.

مسوولان سازمان منع سلاح شیمیایی روز گذشته اعلام کردند سوریه بیش از نیمی از انبار سلاح شیمیایی خود را تحویل داده است و با دو کشتی باری نروژی و دانمارکی در بندر لاذقیه بارگیری شده است.

برک گفت:قرار است هزاران تن از مواد سمی در کشتی بارگیری و برای انهدام تحویل آلمان و فنلاند شود.

مترجمام** 1453**1545
کد N216844