بقاع شمالی / ایستگاه دوم برنامه امنیتی لبنان

بقاع شمالی,برنامه امنیتی

بیروت – ایرنا – برنامه امنیتی در اولین ایستگاه خود در شهر طرابلس معروف به پایتخت شمالی لبنان اجرا شد و ناظران معتقدند که تاحدود زیادی توانسته است به موفقیت هایی دست یابد و این شهر از بحران فاصله بگیرد.

به گزارش ایرنا به نقل از منابع خبری لبنانی، برخی جریان های مذهبی و طایفه ای در منطقه باب التبانه ( منطقه سنی نشین مخالف نظام سوریه) برنامه امنیتی را هرچند گروه سیاسی وابسته به آنها اجرا می کند، برنتافته و همچنان با حمله به ارتش و نیروهای امنیتی لبنان خواستار توقف این برنامه هستند.

شیخ « داعی الاسلام الشهال» بنیانگذارجریان سلفی درلبنان هشدار داده است که اگر اجرای برنامه امنیتی در طرابلس متوقف نشود، همه لبنان باردیگر عرصه ناامنی خواهد شد.

بدنبال این تهدید شیخ الشهال ، عناصر مسلح به گشتی های ارتش لبنان حمله کرده و یک افسر و یک سرباز را کشته و چند تن را زخمی کردند.

تلویزیون لبنانی (OTV) اعلام کرده است، مقامات دولت لبنان به شیخ الشهال هشدار داده اند که اگر به سخنان تحریک آمیز علیه ارتش و نیروهای امنیتی پایان ندهد، احتمال بازداشت او وجود دارد.

حزب الله لبنان و گروه های همپیمان آن از اجرای این برنامه امنیتی دفاع کرده و خواستار حمایت از نیروهای ارتش و امنیتی این کشور شده اند.

براساس این گزارش بعداز یک رشته تدابیر و اقدامات لازم و تقویت یگان های ارتش در هفته گذشته در چارچوب برنامه امنیتی در بقاع شمالی ظهر روز پنجشنبه این برنامه در دومین ایستگاه خود با یورش به خانه ها و اماکن از پیش مشخص شده در شهرک بریتال کلید خورد.

گشتی های ارتش لبنان به خانه های عناصر تحت تعقیب که به سرقت خودروها ، آدم ربایی ، تجارت های ممنوع و همکاری با گروه های تروریستی تکفیری متهم هستند، یورش بردند اما نتیجه بازداشت ها مطلوب نبود زیرا اکثر آنها پیشتر فرار کرده بودند.

نیروهای ارتش بطور گسترده در داخل دو شهرک بریتال و حورتعلا و بلندی های این دو شهرک وارد شده و در 4 ورودی شهرک بریتال پست های ایست و بازرسی دایر کرده اند و عابران ، خودروها و موتورسیکلت ها را بطور دقیق بازرسی و تفتیش می کنند.

منابع امنیتی تاکید کرده اند که این تدابیر ، اقدامات و همچنین یورش به خانه ها تا دستگیری تمام عناصر تحت تعقیب ادامه خواهد یافت.

برخلاف طرابلس که در حالتی از آرامش و هشدار بسر می برد، بقاع شمالی آرام و با ثبات تر است و برنامه امنیتی با استقبال مردم مواجه شده است.

براساس این گزارش تنها یک گروه تروریستی تکفیری که خود را « تیپ آزادگان اهل سنت بعلبک» می خواند با صدور بیانیه ها و گاها پرتاب موشک ها به مناطقی مانند اللبوه خواستار جلوگیری از اقدامات ارتش و نیروهای امنیتی لبنان شده است.

مردم بقاع شمالی انزجار خود را از این گروهک اعلام کرده و آن را ستون پنجم دشمنان لبنان برای ایجاد فتنه ها در این منطقه دانسته اند که برغم وجود طوایف و مذاهب مختلف مانند یک خانواده در کنار هم زندگی می کنند.

این گزارش حاکی است که بازگشت شماری از خانواده های سوری پناهجو به کشورشان بویژه شهرک فلیطا ادامه دارد.

منابع خبری لبنانی اعلام کرده اند که اتاق عملیات برنامه امنیتی مستقر در بیروت بر اجرای این برنامه نظارت کامل دارد.

سه چرخبال ارتش لبنان برای حمایت از یگان های زمینی ارتش در عملیات شهرک های بریتال و حورتعلا بکار گرفته شده اند و بویژه بر گذرگاه های غیرقانونی و بلندی های این دو شهرک نظارت دارند.

نیروهای ارتش لبنان تاکنون دو عنصر تحت تعقیب را بازداشت و مقدار زیادی سلاح و مهمات جنگی و خودروهای مسروقه را کشف و ضبط کرده اند.

براساس این گزارش، « ریاض ابوغیدا» قاضی تحقیق نظامی حکم غیابی توقیف « رفعت عید» از مسئولان حزب عربی دموکراتیک در منطقه جبل محسن ( علوی نشین طرفدار نظام سوریه) را به همراه یازده تن دیگر صادر کرده است.

رفعت عید مسئول روابط سیاسی در حزب عربی دموکراتیک و پسر « علی عید» رییس این حزب است.

منابع قضایی لبنانی گفته اند که تاکنون در شهر طرابلس برای 43 نفر از جمله علی و رفعت عید و فرماندهان محورها و گروهها مسلح غیرقانونی سنی در باب التبانه حکم توقیف صادر شده است.

تاکنون فقط 5 تن از این 43 تن بازداشت شده اند.

با شروع بحران سوریه در سه سال قبل ، درگیری های مسلحانه در شهر طرابلس لبنان بویژه بین دو منطقه باب التبانه و جبل محسن که به مخالفان و طرفداران نظام سوریه معروف هستند، کلید خورد.

در 20 مرحله درگیری های مسلحانه بین این دو منطقه تاکنون صدها تن کشته و زخمی شده اند و تنها درمرحله اخیر که به مدت دو هفته ادامه داشت، 30 تن کشته شدند.

مردم منطقه جبل محسن با برگزاری یک راهپیمایی مسالمت آمیز حمایت خود را از علی و رفعت عید اعلام کرده و اتهام های وارده به آنها را نادرست و احکام قضایی صادره را سیاسی خوانده اند.

خاورم ** 1324
کد N216292