پیشنهاد رهبر سابق برزیل برای کاهش تنشها در ونزوئلا

برزیل,مادورو

مادرید- ایرنا-ˈ لوییز ایناسیو لولا دا سیلواˈ رییس جمهوری سابق برزیل به ˈ نیکلاس مادوروˈ رییس جمهوری ونزوئلا توصیه کرد به منظور کاهش تنش های سیاسی بین طرفداران و مخالفان دولت این کشور ، یک دولت ائتلافی تشکیل دهد .

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری اروپاپرس، دا سیلوا در گفتگو با جمعی از خبرنگاران رسانه های مجازی برزیل گفت: مادورو برای آنکه بتواند بطور کامل حکومت کند، باید بکوشد از بحثهای سیاسی بکاهد، یک سیاست ائتلافی در پیش گیرد، برنامه ای اساسی برای حل مشکلات تدوین نماید و تنشها را به حداقل برساند.

لولا با تاکید بر اینکه ونزوئلا یک همسایه و متحد استراتژیک برای برزیل است، از تلاش خود برای یافتن یک راه حل مبتنی بر مذاکره برای حل بحران این کشور خبر داد.

ونزوئلا از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور در آوریل2013 - فروردین سال گذشته - در یک بحران سیاسی بسر می برد اما این وضعیت در دو ماه اخیر با اعتراضات ضد دولتی مخالفان راستگرای دولت که از سوی امریکا حمایت می شوند، به ناآرامی هایی منجر شده که تاکنون حدود 40 کشته و صدها زخمی و دستگیرشده برجای گذاشته است.

خبرگزاری اسپانیایی افه هم گزارش داد که مادورو در واکنش به پیشنهاد لولا گفت که به او به عنوان ˈیک پدر چپˈ و ˈیک همکار عزیزˈ احترام می گذارد و اعتقاد دارد آنچه او برای ونزوئلا خواسته، ˈایجاد یک ائتلاف بزرگ با مردم، نیروهای وطن پرست و مترقی ها ˈ است.

وی تاکید کرد که به همین دلیل، پیمانی برای حکومت بر کشور با مخالفان راستگرای دولت نخواهد بست چون اکنون اداره امور جامعه را در اختیار دارد.

رییس جمهوری ونزوئلا گفت:ˈ ما با دیگران بحث و مناظره خواهیم داشت اما هرگز مذاکره و ائتلافی در کار نخواهد بود... چون در اینجا یک انقلاب وجود دارد و ائتلافی از احزاب چپ و جنبشهای صنفی، کارگری و دهقانی موجود است.ˈ

همزمان با این رویدادها، اتحادیه ملتهای امریکای جنوبی موسوم به ˈاوناسورˈ یک هیات ویژه از وزیران خارجه کشورهای عضو خود به ریاست ˈلوئیز فیگیردوˈ وزیر خارجه برزیل را به کاراکاس پایتخت ونزوئلا فرستاده است تا حمایت خود را از راه حل مبتنی بر مذاکره میان دولت و مخالفان اعلام کند. بنا به گزارشها، این هیات قرار است هفته جاری گرد هم آید.

در همین حال، مخالفان دولت ونزوئلا نیز امروز حمایت خود را از توافقی برای رفتن بسوی مذاکره ابراز کرده و خواستار حضور یک طرف سوم دارای ˈحسن نیتˈ در این مذاکرات با حضور نماینده ای از رهبری کلیسای کاتولیک در واتیکان شده اند تا بتواند به کاهش تنشها در ونزوئلا کمک کند.

اکثریت جمعیت ونزوئلا را مسیحیان کاتولیک تشکیل می دهند.

اروپام **1234**1551
کد N216249