پوتین درخصوص بدهی گازی اوکراین به رهبران اروپایی هشدار داد

اوکراین,اروپا

تهران - ایرنا - رییس جمهوری روسیه در نامه ای به رهبران برخی از کشورهای اروپایی که گاز روسیه را از طریق اوکراین دریافت می کنند، هشدار داد که بدهی اوکراین در وضعیت بحرانی است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری ریا نووستی روسیه، ˈولادیمیر پوتینˈ در نامه ای برای رهبران اروپا نسبت به مساله بدهی اوکراین بابت دریافت گاز، ابراز نگرانی کرده و پیشنهاد داده است برای حل و فصل این مساله تدابیر فوق العاده ای اتخاذ شود.

دمیتری پسکوف دبیر مطبوعاتی رییس جمهوری روسیه ضمن اعلام این مطلب گفت: این نامه امروز از طریق کانال های دیپلماتیک برای سران کشورهای اروپای شرقی و غربی ارسال شده و کپی آن به بروکسل ارسال شده استˈ.

پسکوف افزود: پوتین در خصوص صادرات گاز روسیه از طریق اوکراین ابراز نگرانی کرده است.

دبیر مطبوعاتی رییس جمهوری روسیه در پاسخ به این پرسش که آیا در این نامه پیشنهادی برای حل و فصل موضوع داده شده، گفت: ˈبله اما ما فعلا آن را افشا نمی کنیم.

پسکوف اظهار داشت: پیشنهادهایی در راستای اتخاذ تدابیر اضطراری وجود داردˈ.

آلکسی میلر رییس شرکت گازپروم روسیه پیشتر اعلام کرده بود این شرکت حتی یک دلار از بهای گاز تحویلی به کی یف در ماه مارس را دریافت نکرده است.

شرکت ˈگازپرومˈ بهای هر هزار مترمکعب گاز صادراتی خود به اوکراین را از اول آوریل امسال از 268.5 دلار به 385.5 دلار افزایش داد.

در حال حاضر میزان بدهی کی یف به خاطر دریافت گاز از روسیه تقریبا 1.7 میلیارد دلار است.

شبس (4) 1346 **1552
کد N216189