ظریف: ملت ایران به آمریکا بی‌اعتماد است

محمد جواد ظریف

وزیر امور خارجه کشورمان با تأکید بر اینکه مردم ایران به آمریکا بی‌اعتمادند تصریح کرد که آمریکایی‌ها باید با اعمال و رفتار خود این بی‌اعتمادی را برطرف کنند.

به گزارش آفتاب به نقل از تسنیم، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با روزنامه اتریشی "وینر سایتونگ"، در پاسخ به این پرسش "وضعیت فعلی مذاکرات در مناقشات اتمی بین ایران و 1+5 چگونه است؟" گفت: ما خواهان هیچ سلاح اتمی نیستیم و نمی‌خواهیم در این مسیر پیش برویم. (رسیدن به) یک توافق ممکن است، (آن‌ هم) زمانی که حقوق ایرانیان رعایت شده و همزمان هیچ‌کس نباید در این باره شک داشته باشد که ایران برای دستیابی به سلاح اتمی تلاش نمی‌کند. برای دستیابی به این هدف اراده سیاسی و یک دیدگاه مثبت ضروری است. توهمات هرگز در مذاکرات، ما را به هدف نمی‌رساند.

وی افزود: در سالهای اخیر متأسفانه در غرب برخی توهمات وجود داشته است، از قبیل اینکه گزینه‌ای وجود دارد که ایران غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند و یا این توهم که قطعنامه و فشارها ایران را به زانو درآورده و این کشور را مجبور به سازش با غرب می‌کند. اما هم‌اکنون همه متوجه شده‌اند که این رویکردها به هیچ نتیجه مثبتی منجر نمی‌شود. من بر این عقیده‌ام که توافق موقت هسته‌ای ژنو به ما چهارچوب‌های لازم برای دستیابی به یک توافق نهایی را ارائه می‌دهد، (البته) اگر ما در این راستا کار کنیم و اراده خود را نشان دهیم.

ظریف درباره پیشرفت‌ها در زمینه (نگارش) پیش‌نویس توافق‌نامه نهایی گفت: چیزی که من آخرین بار در وین گفته‌ام این است که ما در ماه می (اواخر اردیبهشت) کار روی پیش‌نویس را شروع می‌کنیم. آنچه ما در ماه‌های اخیر انجام دادیم بسیار سازنده بود. ما با همفکری و مذاکرات جدی مبانی و پایه‌های لازم را آماده کرده‌ایم. این طرح نگارش پیش‌نویس یک تمرین مشترک است. ما یک بار دیگر به وین خواهیم آمد و در این راستا کار می‌کنیم. در شرایط فعلی هیچ‌یک از طرفین طرحی از پیش‌نویس را به‌همراه خود ندارد.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش "آیا ما به یک راه‌حل نهایی در مناقشات اتمی نزدیک‌تر شده‌ایم؟" گفت: ما درباره جزئیات در اتاق مذاکرات بحث خواهیم کرد. زمانی که ما نوشتن پیش‌نویس توافقنامه نهایی را آغاز کنیم، کار دشوار می‌شود چرا که باید جمله‌بندی‌های صحیحی را پیدا کنیم که برای همه قابل قبول باشد. گره‌هایی در مورد جزئیات وجود دارد. البته تصور من این است که بر اساس بحث‌های قبلی و بر مبنای توافقنامه موقت هسته‌ای ژنو1 به یک طرح جامع دست پیدا می‌کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه تصریح کرد که هدف واضح است. این مسئله که ایران همچنان برنامه هسته‌ای خود را داشته باشد و این برنامه‌ها تنها به‌صورت صلح‌آمیز دنبال شود، مطرح است. ما درباره خیلی چیزها بحث کرده‌ایم و حالا این مسئله مطرح است که آن را به نگارش درآوریم.

ظریف در ادامه در پاسخ به این پرسش "برخی گروه‌ها در آمریکا و ایران شرایطی را قرار داده‌اند و موانعی را بر سر راه مذاکرات ایجاد می‌کنند" گفت: نه ایران و نه آمریکا جوامع یک‌پارچه‌ای نیستند. ما دیدگاه‌ها و گروه‌های مختلفی را در هر دو کشور داریم و به همین دلیل با دگرگونی عقاید در هر دو کشور روبه‌رو هستیم، این یک حقیقت است، البته آنچه مهم است و به حساب می آید یک توافق نهایی بین دولت ایران و دولت آمریکا و دیگر اعضای گروه 1+5 است.

وی افزود: البته طبیعتاً ما باید این توافق را به همه در کشورمان بقبولانیم. باید از همه طرفها انعطاف پذیری وجود داشته باشد، به این ترتیب است که یک توافق ممکن می‌شود. ما از حمایت مردم ایران برخورداریم. رئیس جمهوری ایران با رأی گسترده مردمی انتخاب شد. ایرانیان به دولت خود اعتماد دارند، اما آنها به آمریکا بی‌اعتمادند. دولت آمریکا باید این بی‌اعتمادی را با رفتارهای خود برطرف کند، این مسئله درباره اتحادیه اروپا هم صدق می‌کند.

ظریف در ادامه گفت: ملت ایران احترام متقابل و یک رفتار و رویکرد محترمانه را می‌خواهند. سروصداهای حاشیه‌ای جو را مسموم می‌کند، البته من بر این عقیده‌ام که این سروصداها بر مذاکرات تأثیری نمی‌گذارد. ما از اعتماد رهبری کشورمان برخورداریم.

وی در ادامه درباره وعده رئیس جمهوری کشورمان مبنی بر اینکه تحریم‌های غرب علیه ایران را تا شروع سال 2015 لغو می‌کند و  "شما چگونه می‌خواهید این تصمیم جاه‌طلبانه را برآورده کنید؟" گفت: در این باره دو نکته قابل توجه وجود دارد. اگر ما یک توافق‌نامه نهایی بر مبنای قرارداد موقت هسته‌ای ژنو را به دست آوریم، بنابراین باید همه تحریم‌های غرب علیه ایران لغو شود. نکته دوم اینکه در اروپا و در آمریکا افرادی وجود دارند که از تحریم‌ها علیه ایران سود برده‌اند؛ اگر ما به یک توافق نهایی دست یابیم دیگر هیچ توجیهی برای قطعنامه‌ها وجود ندارد. طرف مقابل باید به تعهدات خود عمل کند.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره برخی کشورهای منطقه مانند عربستان که به مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 به‌دیده تردید می‌نگرند، گفت: من اعتقاد دارم که درهای ایران برای هماهنگی با همسایگانش گشوده است، این مسئله از اولویت‌های ما است. حمایت کردن از افراط‌گرایی در منطقه به هیچ‌کسی کمک نمی‌کند. کسانی که در گذشته چنین اقداماتی را انجام داده‌اند هم‌اکنون قربانی افراط گرایانی شدند که خودشان مشوق و حامی آنها بودند. هرکسی در منطقه که به‌دنبال توقف افراط گرایی باشد، ایران را در جبهه خود دارد. این یک چالش مشترک است و ما مشترکاً بر آن غلبه خواهیم کرد.

وی افزود: در حالی که منطقه در مسیر افراط گرایی پیش می‌رود ایران یک رویکرد متعادل را انتخاب کرده است. من به کشورها در منطقه توصیه می‌کنم که از فرصت‌ها استفاده کرده تقاضای ایران برای هماهنگی و همکاری را بپذیرند.

ظریف در ادامه در پاسخ به این موضوع "مسئله هسته‌ای در ایران به‌صورت تنگاتنگ با مسئله حقوق بشر گره خورده و آیا رئیس جمهوری ایران می‌تواند به وعده خود برای دفاع از حقوق شهروندی و آزادی بیشتر عمل کند؟" گفت: شما می‌دانید که پویایی جامعه ایرانی بسیار خاص است. یک موضوع به موضوع دیگری وابسته نیست. ما باید در همه زمینه‌ها پیشرفت‌هایی داشته باشیم و این پیشرفت‌ها مرحله به مرحله انجام می‌شود. این پیشرفت‌ها باید با شرایط و واقعیات داخلی سازگار باشد. من بر این عقیده‌ام که رئیس جمهوری ایران مردی است که به وعده‌های خود عمل می‌کند و چندین بار گفته است که بر سر وعده‌های انتخاباتی ایستاده است. اما این امر با توجه به شاخص‌های جامعه ایرانی اتفاق می‌افتد. درباره مسائل اجتماعی نظرات متفاوت‌تری نسبت به مسئله هسته‌ای وجود دارد. ایران یک جامعه بسیار مذهبی دارد و باید رویکردی برای دستیابی به یک توافق به دست آید.

وی درباره تردیدهای غرب درباره شرایط حقوق بشر در ایران گفت: آنچه برای ما مهم است نگرانی‌های جامعه خود ما است، اروپاییان باید به این مسئله توجه کنند. 73 درصد ملت ایران درباره آینده خود پای صندوق‌های رأی تصمیم‌گیری کردند و یک مسیر اعتدالی را برگزیده‌اند.
کد N216160