انتقاد مسکو از ادبیات "دوران جنگ سرد" راسموسن

آمریکا اروپا

وزارت خارجه روسیه ضمن محکوم کردن اظهارات اخیر دبیرکل ناتو بر ضد کرملین، ادبیات وی را یادآور لحن خصمانه غرب در دوران جنگ سرد دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فاکس نیوز، دولت روسیه به اظهارات تهدید آمیز "آندرس فوگ راسموسن" دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) علیه این کشور پاسخ داد. وزارت خارجه روسیه امروز پنج شنبه با انتشار بیانیه ای این اظهارات را یادآور "لحن خصمانه دوران جنگ سرد" غرب دانسته و آن را محکوم کرد.

بر این اساس اظهارات اخیر راسموسن نشان می دهد پیمان آتلانتیک شمالی در حال تبدیل شدن به یک مجمع خاص است که استانداردهایی دوگانه در عرصه سیاست بین الملل دارد. روز سه شنبه دبیرکل ناتو طی سخنانی در پاریس با متهم کردن روسیه به تشدید تنش در اوکراین به مقامات کرملین هشدار داد هزاران نظامیان خود را از مناطق مرزی این کشور خارج کنند.

راسموسن گفت مداخله بیشتر روسیه در اوکراین، اشتباهی تاریخی خواهد بود. بر این اساس مداخله نظامی روسیه در اوکراین پیامدهای سنگینی داشته و ضمن اثرگذاری منفی بر روابط مسکو با غرب، موجب انزوای این کشور می شود. مقامات غربی مدعی اند روسیه با به نمایش گذاشتن توان نظامی خود در مرزهای اوکراین به دنبال اعمال فشار به دولت اوکراین و آمادگی برای حمله نظامی احتمالی به خاک این کشور است.

در ماه مارس و پس از اعلام نتایج همه پرسی استقلال کریمه، ارتش روسیه کنترل این شبه جزیره را به دست گرفت که این اقدام با خشم اتحادیه اروپا و آمریکا همراه بود. گفتنی است مقامات ناتو اعلام کرده اند در صورت مداخله نظامی روسیه در اوکراین، این پیمان نیز به بهانه دفاع از اوکراین وارد عمل خواهد شد.