روسیه ناتو را به سوء‌استفاده از بحران اوکراین متهم کرد

سیاسی

وزارت امور خارجه روسیه ناتو را به سوء‌استفاده از بحران اوکراین برای تقویت خود در برابر تهدیدهای خارجی علیه اعضایش و تاکیدی بر اهمیت این ائتلاف در قرنبیست و یکم متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، روسیه و غرب در حال حاضر در یک بن‌بستی شبیه دوران جنگ سرد بر سر اوکراین گرفتار هستند و آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو از مسکو خواسته است که تمامی نیروهایش را از مرزهای اوکراین کنار بکشد در غیر این صورت این ائتلاف مداخله خواهد کرد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ خود گفته است: اظهارات راسموسن مقابله‌جویانه بود و وی طی ماه‌های اخیر هیچ دستور کاری برای اوکراین ارائه نداده و همین امر به بی‌ثباتی منطقه افزوده است.

در این بیانیه آمده است: اتهامات اعلام شده علیه روسیه از سوی دبیرکل ناتو ما را متقاعد می‌سازد که این ائتلاف در صدد سوء‌استفاده از بحران اوکراین برای پیشبرد خواست‌هایش و تقویت وجهه این ائتلاف در قرن 21 است.

ناتو در حال حاضر تمامی همکاری‌های نظامی و غیرنظامی خود با روسیه را به حالت تعلیق درآورده اما گفته است که مذاکرات سیاسی می‌تواند در سطح سفیر یا بالاتر ادامه یابد.

این ائتلاف نظامی غرب همچنین دسترسی دیپلمات‌های روسی به مقرهای این ائتلاف را محدود کرده و سرگرم بازنگری و توافقنامه همکاری 1997 با روسیه می‌باشد.

روسیه نیز ناتو را به تفکرات جنگ سرد متهم کرده و نگرانی خود را از استقرار احتمالی نیروهای این ائتلاف در شرق اروپا اعلام داشته است.

انتهای پیام

کد N215786