پوتین به کی‌یف هشدار داد

ایسنا نوشت:

رئیس‌جمهوری روسیه خواهان دستیابی به نتیجه مثبت در نخستین دور از مذاکرات بین‌المللی در مورد بحران اوکراین شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با این حال همچنان به دولت موقت کی‌یف در خصوص انجام هرگونه اشتباه غیرقابل جبران هشدار داد.

پوتین به طور ضمنی اظهار کرد که انتظار دارد مذاکرات بر این مبنا پیگیری شود که اوکراین به سوی ایجاد دولتی حرکت کند که روابط تجاری و دیپلماتیک با روسیه داشته باشد.

وی تصریح کرد: امیدوارم طرح مشوق وزارت امور خارجه روسیه در مورد وضعیت کنونی اوکراین و تغییر آن به سمتی بهتر نتایجی داشته باشد و با پاسخ مثبت اوکراین مواجه شود.

رئیس‌جمهوری روسیه اظهار کرد: امیدوارم رهبران کنونی اوکراین اقدام به انجام اشتباهی نکنند که بعدا قابل حل نباشد.

در همین حال، رئیس‌جمهوری روسیه از اتحادیه اروپا خواست کمک های مالی در اختیار اوکراین قرار دهد که در آستانه ورشکستگی قرار گرفته است.

پوتین اعلام کرد، به رغم آن که اتحادیه اروپا رهبران اوکراینی طرفدار غرب را به رسمیت شناخته است ولی حتی یک دلار یا یک یورو به آنها کمک نکرده است؛ در حالی که روسیه از اوکراین حمایت می‌کند اما این کمک‌ها تا ابد ادامه نخواهد یافت.

وی گفت: همان‌طور که می‌دانید کشورهای اروپایی حاکمان کنونی کی‌یف را به رسمیت می‌شناسند ولی کاری برای کمک به اوکراین نمی‌کنند.

در همین حال، آمریکا اعلام کرده که واشنگتن همواره مسیر دیپلماسی را برای حل بحران اوکراین باز گذاشته است.

ویکتوریا نولاند، معاون وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد: باید بگویم که ما انتظاراتی چشم‌گیر از این مذاکرات نداریم اما معتقدیم که بازگذاشتن مسیرهای دیپلماتیک از اهمیت بسزایی برخوردار است.

5252

کد N215531