ارزیابی‌ها از دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵

مطبوعات جهان, مذاکرات هسته ای

«پیام‌های متفاوت» در پایان دور جدید مذاکرات هسته‌ای، اظهارنظر یک مقام آمریکایی درباره چشم‌انداز موفقیت مذاکرات، وجود اختلاف‌نظرهای مهم میان ایران و ۱+ ۵،...

«پیام‌های متفاوت» در پایان دور جدید مذاکرات هسته‌ای، اظهارنظر یک مقام آمریکایی درباره چشم‌انداز موفقیت مذاکرات، وجود اختلاف‌نظرهای مهم میان ایران و ۱+ ۵، بازتاب سخنان ظریف درباره بخت رسیدن دو طرف به توافق نهایی و بازتاب سخنان روز گذشته رهبر انقلاب درباره مذاکرات، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.به گزارش «تابناک»، با پایان ‌دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ‌۱+ ۵ در وین، بخش عمده مطالب امروز مربوط به ایران در میان مطبوعات جهان به این موضوع اختصاص یافته است. در این زمینه، سایت شبکه خبری «یورو نیوز» از پایان مذاکرات هسته‌ای ایران با «پیام‌های متفاوت» سخن گفته است.

این سایت اشاره می‌کند، از یک سو، یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته، مشخص نیست که ایران و شش قدرت جهانی بتوانند در فائق آمدن بر اختلاف‌نظرهای موجود میان خود موفق عمل کنند و از سوی دیگر، اعضای هیأت‌های مذاکره کننده دو طرف همچنان با خوش‌بینی به روند گفت‌و‌گو‌ها می‌نگرند. 
روزنامه «هاآرتص» اظهارات این مقام آمریکایی ‌را ‌کامل‌تر‌ بازتاب داده است. به نوشته این روزنامه، فرد مذکور که یکی از مقامات ارشد آمریکایی است، گفته ایران و شش قدرت جهانی برای آغاز روند تدوین پیش‌نویس توافق نهایی آمادگی دارند؛ اما هنوز مشخص نیست که بتوانند بر اختلاف‌نظرهای موجود غلبه پیدا کنند.

وی گفته: «در این مرحله، نمی‌دانیم که آیا در زمینه از میان بردن شکاف‌ها موفق خواهیم بود یا خیر». این روزنامه نیز در ادامه مطلب خود خلاصه‌ای از موضع‌گیری‌های مقامات دیپلماتیک دو طرف پس از پایان مذاکرات را مورد اشاره قرار داده است.
روزنامه «نیویورک تایمز» نیز گزارشی از دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران ‌منتشر کرده و می‌نویسد، پس از پایان این دور از گفت‌و‌گو‌ها، دو طرف تأکید کردند، هنوز برای رسیدن به هدف مشترک‌ (رسیدن به متن توافق جامع هسته‌ای) کار زیادی باید انجام شود.

این روزنامه با اشاره به بیانیه مشترک کا‌ترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران‌‌ می‌نویسد، دو طرف تأکید کرده‌اند که هنوز با اختلاف نظرهای مهمی روبه‌رو هستند و دور بعدی مذاکرات را تلاشی برای کاهش شکاف دیدگاه‌ها در همه حوزه‌های کلیدی و مهم دانسته‌اند.
روزنامه «دیلی استار» لبنان، بخش عمده توجه خود را به دیدگاه طرف ایرانی درباره مذاکرات معطوف کرده و می‌نویسد، بنا بر ارزیابی وزیر خارجه ایران، هم‌اکنون نزدیک ۵۰ تا ۶۰ درصد مسیر رسیدن به توافق نهایی پیموده شده است.

این روزنامه اشاره می‌کند که متن بیانیه خوانده شده از سوی ظریف و اشتون یکسان بوده، ولی پس از آن، ظریف در گفت‌و‌گو با خبرنگاران از پیشرفت ۵۰ تا ۶۰ درصدی گفت‌و‌گو‌ها و همچنین انتظار خود برای نهایی شدن متن توافق‌نامه تا پایان مهلت زمانی پیش‌بینی شده (ماه ژوئیه) سخن گفته است. دیلی استار بر این باور است که گستره برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران در آینده، دشوار‌ترین موضوع مطرح در مذاکرات است.
در پایان باید اشاره کرد، شماری از مطبوعات و رسانه‌های جهانی، از جمله «الجزیره» قطر، از روز گذشته تاکنون سخنان رهبر معظم انقلاب به مناسبت روز ملی فناوری هسته‌ای را بازتاب داده‌اند.

الجزیره این سخنان را به مثابه تأیید مذاکرت هسته‌ای از سوی رهبر ایران دانسته و می‌نویسد به اعتقاد آیت الله خامنه‌ای، مذاکرات می‌تواند به شکسته شدن این توهم و باور نادرست ضد ایرانی که ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای است، کمک کند. در عین حال، این سایت اشاره می‌کند که رهبر ایران تأکید کرده، دستاوردهای دانشمندان هسته‌ای ایران نباید کنار گذاشته شده و از بین برود.
کد N215483