کمک اتحادیه اروپا برای تغییر ساختار سیاسی و اقتصادی اوکراین

سیاسی

مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد که اوکراین از اتحادیه اروپا همه کمک‌های لازم را برای تغییر ساختار سیاسی و اقتصادی خود دریافت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از شبکه خبری دویچه وله، اتحادیه اروپا فعالیت‌های خود را در اوکراین افزایش می‌دهد. این اتحادیه ۳۰ کارشناس خود را روانه اوکراین خواهد کرد. این افراد قرار است اوکراین را با شرایط سیاسی و اقتصادی اروپا هماهنگ کنند.

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در این‌باره گفت این افراد بررسی خواهند کرد که دولت اوکراین برای ایجاد تغییرات در ساختار سیاسی، اقتصادی و مالی‌اش به چه کمک‌هایی احتیاج دارد.

اصلاحات بنیادین قرار است با کمک اتحادیه اروپا پس از تعیین شرایط اوکراین در سال آینده اجرایی شوند. باروسو در ادامه گفت: هدف مشترک ما ایجاد اوکراینی دموکراتیک، مستقل با اقتصادی قوی است.

هم‌زمان با اعلام کمک کارشناسی اتحادیه اروپا به اوکراین، دولت موقت این کشور به حامیان مسکو که در برخی شهرهای شرقی اوکراین ساختمان‌های دولتی را اشغال کرده‌اند دو روز مهلت داد که این ساختمان‌ها را تخلیه کنند.

از روز دوشنبه در دو شهر لوهانسک و دونتسک جدایی‌طلبان هوادار روسیه ساختمان‌های دولتی را به تصرف خود درآورده‌اند. آرسن آواکوف، وزیر کشور اوکراین در این باره گفت: این بحران طی ۴۸ ساعت آینده رفع خواهد شد.

وزیر کشور اوکراین افزود: دولت اوکراین البته خواستار راه حلی صلح‌آمیز است، اما در صورتی که شورشیان در بحرانی کردن اوضاع بکوشند با جوابی دندان‌شکن از سوی مقامات امنیتی روبرو خواهند شد.

هواداران روسیه در این شهرها نیز چون شبه جزیره کریمه خواستار برگزاری رفراندومی برای پیوستن به روسیه شده‌اند. آنها در شهرهای مختلف خیابان‌ها را سد و خود را به بمب‌های آتش‌زا مسلح کرده‌اند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده است که شواهدی معتبر و نگران کننده در دست است که نشان می‌دهد، نیروهای وابسته به روسیه در شرق اوکراین هرج و مرج ایجاد کرده‌اند. او خواستار آن شده که روسیه استقلال اوکراین را به رسمیت بشناسد.

روسیه اما این اتهامات آمریکا را رد می‌کند و حمله نیروهایش به اوکراین را بی‌اساس می‌خواند. این در حالی است که روسیه ده‌ها هزار سرباز خود را در مرز با اوکراین مستقر کرده است.

انتهای پیام

کد N215462