در دیدار وزرای دادگستری ایران و عراق مطرح شد

تاکید بر توسعه هرچه بیشتر مناسبات قضایی

ايران,عراق,پورمحمدي

وزرای دادگستری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق بر لزوم توسعه هرچه بیشتر مناسبات قضایی و دادگستری تاکید کردند.

وزرای دادگستری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق بر لزوم توسعه هرچه بیشتر مناسبات قضایی و دادگستری تاکید کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی که به دعوت همتای عراقی خود، حسن الشمری در حال حاضر در آن کشور بسر می برد، با وی دیدار و پیرامون برخی مسائل مورد علاقه دو طرف در حوزه‌های مختلف قضایی و حقوقی گفت‌وگو کرد.

در این دیدار طرفین با تاکید بر توسعه هرچه بیشتر مناسبات قضایی و دادگستری، تفاهم نامه‌ای را با هدف اجرای موافقتنامه انتقال محکومین به حبس که اخیرا در مجلس عراق به تصویب رسیده است امضا کردند.

تاکنون چهار موافقتنامه معاضدت قضایی در امور مدنی و احوال شخصیه، معاضدت قضایی در امور کیفری، استرداد مجرمین و انتقال محکومین به حبس میان جمهوری اسلامی ایران و عراق به امضاء رسیده است که به جز موافقتنامه انتقال محکومین، کلیه آنها در سال گذشته اجرایی شده اند.

بنا بر تفاهم به عمل آمده طرفین در اولین زمان ممکن کمیته‌ای مشترک را به منظور بررسی وضعیت زندانیان دو کشور تشکیل داده و زمینه انتقال ایشان را فراهم می‌کنند.

موافقتنامه انتقال محکومین در نوع خود اولین موافقتنامه‌ای است که میان جمهوری عراق با دیگر کشورها اجرایی می‌شود.

در این سفر پورمحمدی همچنین با نوری المالکی نخست وزیر، خضیر الخزایی کفیل ریاست جمهوری، اسامه نجیفی رییس پارلمان عراق، مدحت محمود رییس شورای عالی قضایی و برخی دیگر از شخصیت‌های برجسته سیاسی و مذهبی عراق دیدار و ضمن ابلاغ پیام مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران، اعلام داشت جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته در کنار ملت و دولت عراق قرار داشته و از روند مردم‌سالاری و اراده دولت و ملت این کشور در تثبیت صلح و امنیت و مقابله با تروریسم و افراطی‌گری حمایت می‌کند.

وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران در این دیدارها با اشاره به آمار سه میلیون نفری تردد اتباع دو کشور در سال گذشته، مسایلی نظیر چگونگی توسعه همکاری‌های قضایی، سامان دهی ترددهای مرزی و استفاده از ظرفیت کلانتران مرزی در مقابله با ترددهای غیرمجاز، تعیین تکلیف افراد بازداشت شده و غیر محکوم و نیز توسعه ظرفیت‌های اقتصادی، گردشگری و زیارتی میان دو کشور را با طرف‌های عراقی مورد بحث و گفت‌وگو قرار داد.

وی همچنین از طرف روحانی رییس جمهور کشورمان آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای شروع مذاکرات مربوط به لایروبی اروندرود به عنوان محور توسعه اقتصادی حوزه این رودخانه پر آب در دو کشور اعلام کرد.

در این دیدارها مقامات عراقی نیز از نقش آفرینی مثبت جمهوری اسلامی ایران در تأمین ثبات و امنیت عراق و حمایت کشورمان از دموکراسی در آن کشور قدردانی کرده و به‌ویژه با استقبال از شروع مذاکرات مربوط به نحوه توسعه ظرفیت‌های اقتصادی اروند رود، آمادگی خود را برای توسعه هرچه بیشتر روابط دو کشور تمامی حوزه‌های حقوقی، اقتصادی، بازرگانی و گردشگری اعلام کردند.

انتهای پیام

کد N215446