چین بار دیگر به آمریکا بر سر تایوان اعتراض کرد

سیاسی

وزارت دفاع چین با انتشار بیانیه‌ای خشم خود را از اقدام کنگره به موافقت با فروش چهار کشتی جنگی دست‌دوم آمریکا به تایوان اعلام داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع چین اعلام کرد که واشنگتن اعتراضات پکن نسبت به این اقدامات را نادیده گرفته است.

قانون‌گذاران آمریکایی همچنین قانون مربوط به روابط با تایوان را مورد تایید قرار دادند که به موجب آن، ‌آمریکا متعهد به کمک به تایوان در صورت هرگونه حمله به این کشور خواهد بود.

وزارت دفاع چین اعلام کرده است که با فروش تسلیحات به تایوان مخالف است و این اقدام را مداخله در امور داخلی چین می‌داند.

در این بیانیه تاکید شده است: طرف آمریکایی همواره مخالفت جدی چین را در این راستا نادیده گرفته و تاکید دارد که لایحه فروش سلاح به تایوان را به هر شکلی تایید کند. این اقدام به طور جدی مخرب بوده و بدون شک مداخله در امور داخلی چین محسوب شده و توسعه روابط آمریکا-چین را خدشه‌دار می‌سازد و تحولات صلح‌آمیز در بهبود روابط دوجانبه را با مشکل روبرو می‌کند. تایوان جزو لاینفک از خاک چین است.

وزارت دفاع چین در ادامه بیانیه خود آورده است: چین از طرف آمریکایی می‌خواهد که حساسیت بالا و مخرب بودن جدی این‌گونه لایحه‌ها را درک کند و به منافع و نگرانی‌های داخلی چین به طور جدی احترام بگذارد و فروش سلاح به تایوان را متوقف کند.

این بیانیه در حالی صادر شده که چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا سرگرم دیدار از پکن بود و در همان حال سخنان بسیاری تندی را از مقام‌های چینی در خصوص موضع آمریکا در قبال مناقشه ارضی چین و متحدان منطقه آمریکا شنید.

فروش سلاح‌های آمریکایی طی سال‌های اخیر به تایوان همواره با محکومیت‌هایی از سوی چین روبرو بوده اما تاکنون نتوانسته است تاثیری جدی بر روابط پکن با واشنگتن و تایپه داشته باشد.

انتهای پیام

کد N215389