اتحادیه عرب خواهان تمدید مدت مذاکرات میان اسرائیل و فلسطین شد

سیاسی

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب در نشست فوق‌العاده خود در قاهره پایتخت مصر با حضور محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خواهان حمایت از تشکیلات خودگردان و تمدید مدت مذاکرات صلح شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، وزرای خارجه اتحادیه عرب خواستار تمدید مدت مذاکرات سازش و ملزم نمودن رژیم صهیونیستی به عمل به تعهدات خود و پایبندی به مبانی صلح طبق یک جدول زمانی مورد توافق شدند و از تلاش‌های جان کری، وزیر خارجه آمریکا در این راستا تقدیر کردند.

در همین راستا، وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین در کنفرانسی مطبوعاتی پس از این اجلاس تصریح کرد که وزرای خارجه اتحادیه عرب توافق کردند در صورتی که اسرائیل اقدامات تلافی جویانه خود علیه تشکیلات خودگردان که بنیامین نتانیاهو به آن اشاره کرده، را عملی کند، کمک های مالی لازم را به این تشکیلات ارائه دهند.

ریاض مالکی اعلام کرد که وزرای خارجه اتحادیه عرب متعهد به ارائه کمک های مالی به تشکیلات خودگردان و تشکیل شبکه امن مالی به ارزش ماهیانه 100 میلیون دلار شدند.

مالکی اشاره کرد که ممانعت رژیم صهیونیستی از تقدیم درآمدهای حاصل از مالیات‌ها به تشکیلات خودگردان بر روند پرداخت حقوق ها تاثیر گذار خواهد بود، بنابراین وزرای عرب تصمیم به حمایت مالی از تشکیلات خودگردان گرفتند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، وی در بخش دیگری از اظهاراتش فاش کرد که تیم های مذاکره کننده فلسطینی و صهیونیستی امروز (پنجشنبه) دیدار محرمانه‌ای را با حضور نماینده ویژه آمریکا در قدس برگزار خواهند کرد. وی همچنین از پایبندی تشکیلات خودگردان به ادامه مذاکرات تا پایان موعد مقرر شده خبر داد.

ریاض مالکی با اشاره به اینکه دست یابی به سازش با اسرائیل تنها از طریق مذاکرات ممکن خواهد بود، تصریح کرد: ما از تلاش های آمریکا برای پیشبرد مذاکرات سازش حمایت می کنیم و هرگز نمی خواهیم بر سر راه این تلاش ها مانع تراشی کنیم و اطمینان داریم که این تلاش ها در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب بنا به درخواست محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نشستی اضطراری را به ریاست صلاح الدین مزوار، وزیر خارجه مراکش در قاهره به منظور بررسی نتایج و آینده مذاکرات صلح برگزار کردند.

نبیل عربی، دبیرکل اتحادیه عرب نیز پس از نشست فوق العاده اتحادیه عرب درخصوص مذاکرات صلح میان تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اسرائیل با مانع تراشی در مذاکرات سازش به دنبال دو هدف اصلی است، یکی وقت کشی و دیگری توسعه شهرک سازی در اراضی اشغالی.

عربی در ادامه افزود: آمریکا اکنون باید قعطنامه های قانونی بین المللی را اجرا کند.

وی از جامعه بین الملل خواست تا بدون هیچ قید و شرطی دولت بنیامین نتانیاهو را برای پایبندی به توافقات انجام شده بین دو طرف تحت فشار قرار دهد.

عربی خاطر نشان کرد که تمدید مدت 9 ماهه مذاکرات سازش به طرف فلسطینی مربوط می شود و اتحادیه عرب در آن نقشی ندارد.

انتهای پیام

کد N215361