چین: آمریکا و متحدانش در دریای مواج منازعات منطقه ای غرق خواهندشد

چین,آمریکا

پکن - ایرنا - یک نشریه چینی روز پنجشنبه از سیاست های آمریکا در قبال چین انتقاد کرد و نوشت که آمریکا در روابط با کشورهای دیگر بخصوص چین از خود صداقت نشان نمی دهد و حق حاکمیت و تمامیت ارضی آنها را به خطر می اندازد و عاقبت این کار برای واشنگتن خوشایند نخواهد بود.

به گزارش ایرنا، روزنامه چاینا دیلی در مطلبی، نمونه بارز بی صداقتی آمریکا در روابط با دیگر کشورها را حمله این کشور به عراق ذکر کرد و نوشت: آمریکا با حمله به عراق حق حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور را مورد تعرض قرار داد اما هرگز از این کار عذرخواهی نکرد.

این روزنامه نوشت که اصولا آمریکا خیلی راحت به خود اجازه می دهد علیه کشورها به خشونت متوسل شده و یا لشکرکشی کند اما حتی بعد از خروج از مناطقی که به نادرستی در اختیار گرفته بوده است، پوزش هم نمی خواهد.

به نوشته چاینا دیلی، آمریکایی ها در اختلافات ارضی چین با ژاپن و فیلیپین در دریای شرقی و دریای جنوبی چین هم همین رویه را در پیش گرفته اند. حضور نظامیان آمریکایی در منطقه و پشتیبانی این کشور از همسایگان چین بر سر اختلافات ارضی، نشانه ای از تعرض آمریکا به حق حاکمیت و تمامیت ارضی چین است.

روزنامه چینی تاکید کرد: همسایگان چین که با پکن اختلافات ارضی دارند تحت حمایت آمریکا با چین گستاخ تر شده اند و تنش ها در دریای شرقی افزایش یافته است.

چاینا دیلی، ریشه تمام مشکلات امروز منطقه را ˈپشتیبانی و لشکرکشی های آمریکاˈ دانست و نوشت: این کارهای واشنگتن باعث شده است کشورهایی نظیر ژاپن و فیلیپین مدعی مالکیت بر جزایری شوند که در تعلق چین است.

ˈاگر آمریکا واقعا صداقت داشته باشد و بخواهد رابطه ای جدید با چین تعریف کند نباید تایوان را در زمره خریداران بزرگ تسلیحاتی خود قرار داده و پیشرفته ترین سلاح ها را در اختیار این جزیره قرار دهد و به بیانیه های مشترکی که با چین امضا کرده است بی اعتنایی نشان دهدˈ.

این روزنامه انگلیسی زبان چین با تاکید بر این که آمریکا حق و باطل را در هم آمیخته است، نوشت: آمریکا و متحدانش عاقبت در آبهای مورد منازعه ای که خود مواج کرده اند غرق خواهند شد، زیرا برهم زدن توازن قوا و قدرت در منطقه و تلاش برای محدودکردن منافع چین برای آنها ثمری نخواهد داشت.

چاینا دیلی تاکید کرد که آمریکا نه تنها مانند آنچه مدعی است یک عامل ثبات نیست، بلکه ریشه بی ثباتی در منطقه را باید در راهبردهای نظامی گرانه و سلطه جویانه این کشور جستجو کرد.

چانگ وانگ چوان وزیر دفاع چین هفته جاری پس از دیدار با همتای آمریکایی خود گفت : کنگره آمریکا باید لایحه ای را که برای فروش سلاح به تایوان آماده کرده است، متوقف کند.

وی از اینکه آمریکا همچنان بزرگترین فروشنده سلاح به تایوان است انتقاد کرد و افزود : این روند روابط دو کشور را بشدت تیره خواهد کرد.

وزارت خارجه چین نیز اخیرا به آمریکا هشدار داد که در منازعات پکن با همسایگانش در مورد دریای جنوبی چین از کشوری جانبداری نکند و دست از مداخله جویی بردارد.

ماریا هارف معاون وزیر خارجه آمریکا گفته بود که چین در این اختلافات تحریک آمیز عمل می کند و باعث بی ثباتی منطقه می شود.

آساق ** 2100 **1611
کد N215270