تصویب شرکت نظامیان آلمان در ماموریت نابودی سلاح های شیمیایی سوریه

آفریقا و خاورمیانه

مشارکت نظامیان آلمانی در برنامه نابودی سلاح های شیمیایی سوریه با رای مثبت اکثریت نمایندگان به تصویب پارلمان آلمان رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، در نشست امروز پارلمان آلمان (بوندستاگ) نمایندگان احزاب ائتلاف دمکرات و سوسیال مسیحی، سوسیال دمکرات ها و سبزها با اکثریت آرا به شرکت نظامیان این کشور در ماموریت انتقال و نابودی سلاح های شیمیایی سوریه رای مثبت دادند.

این لایحه در مجموع با کسب 535 رای مثبت، 35 رای مخالف و 19 رای ممتنع نمایندگان حزب چپ ها به تصویب بوندستاگ رسید. طبق این لایحه که هفته گذشته از سوی دولت ائتلافی "آنگلا مرکل" تقدیم پارلمان شد، ارتش این کشور با 300 نظامی در این ماموریت سازمان ملل حضور می یابد.

وظیفه این نظامیان همراهی کشتی آمریکایی "کیپ ری" و حفاظت از آن در جریان انتقال سلاح های شیمیایی سوریه از دریای مدیترانه و نابودی آنها در عمق دریا عنوان شده است. نمایندگان موافق با مشارکت آلمان در این عملیات با تاکید بر لزوم انهدام سلاح های شیمیایی سوریه از روش نابودسازی این سلاح ها در اعماق دریا دفاع کرده و آن را بی خطر دانستند. در پی مخالفت کشورهای اروپایی با نابودی سلاح های شیمیایی سوریه در خاک آنها، کارشناسان سازمان ملل از تصمیم خود برای امحای این سلاح ها در اعماق دریا خبر دادند.

از جمله "امید نوری پور" کارشناس مسائل دفاعی حزب سبزها با اشاره به این که در اینگونه موارد نیازی به موافقت اکثریت آرای نمایندگان بوندستاگ نیست تاکید کرد: ما در مورد یک ماموریت نظامی به معنای عام آن سخن نمی گوییم بلکه موضوع اصلی یک پروژه خلع سلاح است.

گفتنی است اوایل ماه اسفند سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی که از سوی سازمان ملل مامور نابودسازی تسلیحات شیمیایی سوریه شده است، طی بیانیه ای اعلام کرد 45.6 درصد از این سلاح ها نابود شده است.