نشست امنیت مرزی ایران و ترکیه در وان برگزار شد

کمیته امنیتی,ایران ترکیه

آنکارا - ایرنا - نشست امنیت مرزی ایران و ترکیه با حضور هیات های مرزبانی دو کشور روز چهارشنبه در شهر مرزی ˈوان ˈ ترکیه برگزار شد.

سخنگوی سرکنسولگری ایران در ارزروم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در این نشست که بطور دوره ای در شهر های مرزی ایران و ترکیه برگزار می شود، تحولات امنیتی در مرزهای دو کشور بررسی شد.

در نشست وان یک هیات 10 نفره از جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی سرهنگ ˈسالک نیاˈ معاون امنیت مرزی ایران در حوزه شهر سلماس و مرزبان درجه یک کشورمان شرکت کردند.

هیات ایرانی که از طریق مرز رازی - کاپی کوی وارد ترکیه شده است، در شهر وان واقع در 110 کیلومتری مرز جمهوری اسلامی ایران با ˈنزیه دوغانˈ استاندار وان و مرزبان درجه یک ترکیه در باره رفع مشکلات مرزی دیدار و گفت و گو کرد.

طبق قوانین ترکیه ، استانداران استان های مرزی این کشور افزون بر پست های سیاسی خود به عنوان مرزبان درجه یک استان مربوطه منصوب می شوند.

در این نشست علاوه بر استاندار وان، ˈسرهنگ قیزل اسلانˈ فرمانده ژاندارمری منطقه، مسوولان امنیت مرزی و فرماندهی مرزبانان ترکیه در منطقه نیز حضور داشتند.

نشست امنیت مرزی ایران و ترکیه دو روز بطول می انجامد و در این دو روز آخرین تحولات در امنیت مرزی، تدابیر لازم برای افزایش امنیت در مرزهای دوکشور، جلوگیری از عبورهای غیر مجاز و قاچاق و مبارزه با انتقال مواد مخدر از جمله مواردی است که در دستور کار جلسه می باشد.

نشست امنیت مرزی ایران و ترکیه هر سال دو بار و بطور دوره ای در شهرهای مرزی ایران و ترکیه برگزار می شود.

برگزاری چنین نشست هایی سبب کاهش مشکلات مرزی دو کشور در طول سال های اخیر شده است.

خاورم/2011**230 **1010
کد N214969