اخبار بحرین/

انتقاد حزب اردنی از حضور نظامیان این کشور در بحرین/تداوم محدودیتهای آل خلیفه ضد زندانیان

آفریقا و خاورمیانه

انتقاد سیاستمدار اردنی از مشارکت نظامیان این کشور در سرکوب قیام مردم بحرین، تداوم محدودیتهای آل خلیفه ضد زندانیان و بیانیه 30 سازمان در محکومیت اقدامات رژیم ضد عبدالهادی الخواجه از مهمترین اخبار این کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه الوفاق، ماهر النمری عضو حزب وحدت مردمی اردن تاکید کرد: احزاب اردنی با اقدامات نظامیان اردنی ضد تحرکات مسالمت آمیز مردم بحرین مخالف هستند.

فعال اردنی افزود: همه آنچه در بحرین رخ می دهد در اردن سانسور می شود و شهروندان اردنی اطلاع از واقعیت های بحرین ندارند. اگر شهروند اردنی وقایع بحرین را بداند به طور حتم با اقدامات سرکوبگرانه به مخالفت خواهد پرداخت.

النمری تاکید کرد: رابطه میان اردن و بحرین رابطه منافع است و منافع ملی روابط میان دو کشور را رقم می زند. نظامیان اردنی در بحرین در ازای دریافت پول کار انجام می دهند. پس از انتشار اسناد مشخص شد که چگونه دولت اردن شهروندان را در این موضوعات وارد کرده است شکایاتی از سوی فعالان در همبستگی با ملت بحرین ارائه شده است. اگر اقدامات مسئولان بحرینی و افشاگری رسانه ها نبود ما از حضور نظامیان اردنی در بحرین آگاه نبودیم.

وی افزود: موضوع دستگاههای امنیتی موضوعی نیست که راحتی بتوان در اردن مطرح کرد و رسانه ها در این زمینه مشکل دارند. روزنامه های اردنی به طور کلی به وضع امنیتی نمی پردازند.

از سوی دیگر بخش آزادی و حقوق بشر جمعیت الوفاق بحرین نگرانی شدید خود را از اخبار مربوط به بازداشت شدگان سیاسی در الحوض الجاف و شکنجه و توهین های متوالی به آنها از سوی نظامیان رژیم را اعلام کرد.

الوفاق بیان کرد: تعدی ها و اقدامات ضد زندانیان با انگیزه های انتقام جویانه رخ می دهد و هر ماه تقریبا تکرار می شود. روز شنبه گذشته مطابق با پنجم آوریل سال2014 نظامیان رژیم بحرین ضمن یورش به بند شماره ده الحوض الجاف شیخ ریاض الحنی را مورد ضرب و شتم قرار دادند و به مقدسات اسلامی مانند قرآن و تربت حسینی توهین کردند و این اولین باری نیست که این اقدامات انجام می شود و نهادهای حمایت از حقوق بشر رژیم نهادهای نمایشی هستند که واکنشی در قبال این اقدامات انجام نمی دهند.

این درحالی است که 30 سازمان بین المللی خواستار آزادی عبدالهادی الخواجه فعال بحرینی شدند. در بیانیه مشترک این سازمان های بین المللی آمده است: علت بازداشت الخواجه حرکت وی در راستای تحرکات مسالمت آمیز است و اتهامات مطرح شده علیه وی همانند عضویت در سازمان تروریستی مبهم است.

در این بیانیه از نبود محاکمه عادلانه در حق عبدالهادی الخواجه و شکنجه و رفتار غیر انسانی و بازداشت انتقاد شده است. فک وی بر اثر ضرب و شتم شکسته است و در مدت دو ماهی که در سلول انفرادی بود در معرض شکنجه جسمی، روانی و جنسی قرار گرفته است.

از سوی دیگر منابع حقوق بشری بحرینی از مصادره بخشی از مسجد مومن در النویدرات ابراز نگرانی کردند.