گزارش صلیب سرخ به مناسبت روز جهانی بهداشت/ حمله به بیماران و پرسنل درمانی ادامه دارد

آفریقا و خاورمیانه

کمیته بین المللی صلیب سرخ با انتشار گزارشی به مناسبت روز جهانی بهداشت، از افزایش خشونت ها و خطر حمله به ارائه دهندگان خدمات درمانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در ژنو، به مناسبت روز جهانی بهداشت كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ گزارشی را درباره‌ "حوادث خشونت‌آمیزی كه ارائه‌‌ مراقبت‌های درمانی را تحت تأثیر قرار می‌دهند" بر پایه‌ شمار زیادی از پرونده‌های ثبت‌شده‌ای تهیه كرده تا در خصوص حمله به افرادی كه به مراقبت‌های درمانی نیازمندند یا افرادی كه این خدمات را ارائه می‌دهند اطلاع‌رسانی كند.

در سال 2013 پرسنل بهداشتی در بیش از 1800 حادثه‌ خشونت‌آمیز مورد صدمه قرار گرفته‌اند. همان‌طور كه در گزارش اشاره‌ شده‌است، ارائه‌ مراقبت‌های درمانی همانند دو سال گذشته پر خطر باقی مانده است. این مطالعه علاوه بر گزارش درباره‌ چنین حملاتی، به انواع كمتر شناخته‌شده‌ حوادث نیز همچون افراد مسلحی كه با ورود قهری به داخل بیمارستان ارائه‌ خدمات را مختل می‌كنند یا اعمال خشونت‌ جنسی علیه پرسنل درمانی اشاره می‌كند.

"پیر ژانتی" رئیس پروژه‌ "مراقبت‌های درمانی در معرض خطر" كه توسط كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ هدایت می‌شود، در خصوص خطرات پیش‌روی خدمات مراقبت‌های درمانی می‌گوید: گزارش‌های رسانه‌ای تنها به خشونت‌هایی اشاره می‌كنند كه ارائه‌ خدمات درمانی را در تعداد معدودی از كشورهای جنگ‌زده همانند سوریه تحت تأثیر قرار می‌دهند. هرچند كه گزارش تهیه شده توسط كمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ بیانگر آن است كه در كشورهای دیگر نیز خشونت اتفاق می‌افتد. بنابراین ضرورت دارد تا دولت‌ها، نیروهای مسلح و جامعه‌ درمانی تلاش خود را انجام دهند تا ارائه‌ مراقبت‌های درمانی در سراسر جهان ایمن‌تر گردد.

گزارش مذكور بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده از 1809 حادثه‌ واقع‌شده در 23 كشور طی سال‌های 2012 و 2013 است كه در آن‌ها علیه بیماران، پرسنل درمانی، آمبولانس‌ها یا امكانات درمانی اعمال خشونت شده است.

به گفته‌ ژانتی این اولین باری است كه گزارشی از این نوع بر اساس تعداد زیادی از حوادث اینچنین تهیه می‌شود. این امر به وضوح گویای آن است كه شرایط بهبود نیافته است. وی تاکید می کند: به‌ دفعات امكانات درمانی هدف حمله قرار می‌گیرند و با بیماران رفتار نادرست شده یا حتی كشته می‌شوند.

خواندنی از سراسر وب