طالبان پاکستان دولت را مقصر عدم پیشرفت مذاکرات صلح دانست

طالبان پاکستان مدعی شد به دلیل آن که دولت پاکستان پاسخ مثبت به تقاضاهای اولیه آنها نداده هیچ پیشرفتی در مذاکرات صلح آنها با دولت پاکستان به وجود نیامده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، شهید الله شهید، سخنگوی تحریک طالبان پاکستان اظهار داشت این گروه سه تقاضای خود را چندی پیش خطاب به دولت پاکستان مطرح کرد که عبارت بودند از: آزادی همه زندانی‌های غیرمبارز، ایجاد یک منطقه آرام در وزیرستان جنوبی برای مذاکرات آتی و توقف عملیاتها علیه شبه نظامیان این گروه.

نیروهای امنیتی پاکستان در سال 2009 طی عملیات بزرگی شبه‌نظامیان طالبان را از استان وزیرستان جنوبی پاکستان خارج کردند و اکنون این شبه نظامیان خواهان بازگرداندن برخی از این مناطق به آنها شده اند.

سخنگوی طالبان گفت: در خصوص عملی کردن این سه تقاضا پیشرفتی حاصل نشده و فقدان پیشرفت از جانب دولت پاکستان مایه نگرانی است. اقدام علیه افراد ما غیرقابل پذیرش است.

این بیانیه پس از انتشار گزارشی در خصوص این که دولت پاکستان حدود 24 زندانی طالبان را آزاد کرده، منتشر شد.

وزیر کشور پاکستان همچنین اعلام کرده که زندانیان بیشتری از میان طالبان به نشانه حسن نیت آزاد خواهند شد.

رهبران طالبان فهرست حدود چهارصد تن از زندانی‌های غیرمبارز خود را ماه گذشته میلادی در جریان نخستین نشست رو در روی خود با نمایندگان دولت پاکستان ارائه کردند.

سخنگوی طالبان تصریح کرد: دولت پاکستان این زندانیان را آزاد نکرده است.

دولت پاکستان همچنین از طالبان خواست تا غیرنظامیانی را که گروگان گرفته‌اند، آزاد کنند. طالبان هنوز هیچ یک از زندانیان تحت اسارت خود را آزاد نکرده است.

منابع خبری رسمی گفته‌اند که طالبان برخی از افراد بلندپایه پاکستان نظیر پسر یوسف رضا گیلانی،‌نخست وزیر سابق پاکستان، پسر یکی از فرمانداران ترور شده این کشور و معاون رییس دانشگاهی در شمال غرب پاکستان را گروگان گرفته است.

سخنگوی طالبان پاکستان اضافه کرد: این گروه صادقانه در حال اجرای آتش بس اعلام شده در اول مارس است.

وی مدعی شد دولت پاکستان از تاکتیکهای ایجاد تاخیر برای پذیرش تقاضاهای طالبان استفاده می کند.

انتهای پیام

کد N214756