چین خواستار کاهش تنش ها در شبه جزیره کره شد شد

تنش ها

تهران-ایرنا- چین روز چهارشنبه درپی اعلام اخیر کره شمالی مبنی بر احتمال انجام آزمایش هسته ای توسط این کشور ، خواستار کاهش تنش ها در شبه جزیره کره شد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، تهدیدهای اخیر کره شمالی در حالی مطرح شده است که این کشور در چند ماه اخیر از مذاکره و تعامل با هدف کاهش تنش ها سخن به میان آورده بود اما پیونگ یانگ در هفته های اخیر موضع تهدیدآمیز به خود گرفته است.

این کشور بتازگی رزمایش هایی را در نزدیکی مرزهاش با کره جنوبی انجام و هشدار داده که شکل جدیدی از آزمایش هسته ای را به نمایش خواهد گذاشت.

به دنبال این تهدیدهای کره شمالی و نگرانی جامعه جهانی در مورد احتمال تشدید تنش ها در شبه جزیره کره، هونگ لی سخنگوی وزارت خارجه چین خاطر نشان کرد: در این شرایط امیدواریم که تمامی طرفها بتوانند اقدامات بیشتری انجام دهند تا از تنش ها در شبه جزیره کره کاسته شود. همچنین امیدواریم که اوضاع به گونه ای پیش برود که مذاکرات شش جانبه در مورد کره شمالی نیز از سر گرفته شود تا بدین وسیله تنش ها در شبه جزیره کره کاهش یابد.

کره شمالی پیش از این از کره جنوبی و آمریکا خواسته بود تا در راستای ازسرگیری مذاکرات شش جانبه با حضور نمایندگان کشورهای چین، آمریکا، ژاپن، کره شمالی،کره جنوبی و روسیه گام بردارند اما یکی از شروط آمریکا و کره جنوبی برای حضور در این مذاکرات پایبندی پیونگ یانگ به تعهدات قبلی خود در مورد خلع سلاح هسته ای است.

یک منبع دیپلماتیک در پکن اعلام کرد که چین اخیر سفیر کره شمالی در چین را فراخوانده و به پیونگ یانگ در مورد انجام هرگونه اقدام تحریک آمیز پس از تهدید 30 مارس این کشور مبنی بر انجام آزمایش هسته ای هشدار داد.

براساس اعلام این منبع دیپلماتیک، ˈجی جائه ریونگˈ سفیر کره شمالی در چین به وزارت خارجه چین فراخوانده شده بود و پکن پس از فراخوانده شدن این سفیر کره شمالی به وی اعلام کرده که پکن با هرگونه آزمایش هسته ای و یا آزمایش های موشک های میان برد و دوربرد کره شمالی مخالف است.

پیش از این کره جنوبی نیز اعلام کرد که با استرالیا و کشورهای دیگر ذی ربط برای مقابله با تهدیدهای کره شمالی آماده می شود.

پارک گیون های رییس جمهور کره جنوبی و تونی ابوت نخست وزیر استرالیا در سئول با یکدیگر دیدار و در باره تحرکات کره شمالی از جمله احتمال آزمایش اتمی جدید این کشور بحث و تبادل نظر کردند.

دو طرف در این دیدار که روز گذشته انجام شد تاکید کردند که با توجه به تهدیدهای فزاینده کره شمالی باید همکاری های دفاعی و امنیتی تقویت شود.

در این بیانیه دو طرف آمده است: کره شمالی باید برنامه ساخت تسلیحات اتمی را کنار گذاشته و از کمک های اقتصادی و انرژی بهره مند شود.

در این بیانیه از بهبود روابط دو کره و تلاش برای برقراری صلح و امنیت در منطقه حمایت شده است.

همزمان کره شمالی اعلام کرد که اقدامات این کشور در پرتاب موشک در هفته های اخیر پاسخی به رزمایش های مکرر آمریکا و کره جنوبی است.

مترجمام**9234**5981
کد N214710