در ملاقات دوجانبه روحانی و رییس جمهوری آذربایجان تاکید شد

روابط نزدیک و برادرانه دو کشور باید روز به روز گسترش یابد

علی اف

تهران - ایرنا - روسای جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان در دیدار با یکدیگر ضمن تشریح اشتراکات و ظرفیت های موجود میان دو کشور در راستای توسعه همکاری های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی بر ضرورت تلاش مسئولان ایران و آذربایجان برای تحکیم و ارتقاء روابط دو کشور تاکید کردند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» در این دیدار که امروز- چهارشنبه - انجام شد، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برای روابط با جمهوری آذربایجان اهمیت فراوانی قائل است و می خواهیم همواره روابط خوبی میان دو کشور برقرار باشد، گفت: سفر رییس جمهوری آذربایجان به تهران قدم بسیار مهمی در راستای توسعه روابط دو کشور می باشد.

رییس جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از لحاظ فرهنگی، تاریخی، دینی و مذهبی احساس قرابت زیادی با جمهوری آذربایجان دارد، خاطر نشان کرد: ما می خواهیم رابطه نزدیک و برادرانه دو کشور روز به روز توسعه و دوام بیشتری پیدا کند.

روحانی با اشاره به اینکه در دولت جدید هیچ مانعی برای توسعه روابط با کشور دوست و برادر آذربایجان وجود ندارد و می خواهیم در همه زمینه ها روابط را توسعه دهیم، تصریح کرد: ظرفیت های بسیار زیادی در بخش های مختلف اقتصادی، گسترش صنایع ، بویژه نفت و گاز ، احداث سد ونیروگاه، خدمات فنی و مهندسی و نیروی انسانی متخصص در دو کشور وجود دارد که می توان از آنها به عنوان زیربنای مهم برای توسعه همکاری ها و مناسبات دو کشور استفاده کرد.

رییس جمهوری با بیان اینکه افزون بر فعالیت های دو دولت باید زمینه ها را برای حضور و فعالیت بخش خصوصی فراهم کنیم، به تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور اشاره و اظهار امیدواری کرد: این کمیسیون مشترک بتواند زمینه های مناسب برای توسعه روابط را فراهم کند.

وی اراده روسای جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان برای گسترش مناسبات میان دو کشور را پشتوانه ای برای حرکت در زمینه های گوناگون برشمرد و خاطر نشان کرد: آمادگی داریم در زمینه مسایل اقتصادی و سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی آذربایجان در پروژه های مختلف در زمینه انرژی در دو کشور همکاری کرده و نیز در زمینه ساخت نیروگاه های برق و مسایل علمی و فناوری های نو همکاری های مشترکی میان دو کشور را توسعه داده و بخش خصوصی دو کشور را به سرمایه گذاری در این زمینه ها تشویق کنیم.

رییس جمهوری با اشاره به ضرورت ایجاد تسهیلات لازم از سوی دو دولت برای برقراری ارتباط میان دو ملت و توسعه توریسم گفت: ایران و آذربایجان دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی زیادی هستند که می توان با توسعه گردشگری میان دو ملت از آنها به بهترین شکل استفاده کرد.

روحانی با بیان اینکه برخی فعالیت های تروریستی در منطقه از افراطی گری ها سرچشمه گرفته تصریح کرد: ما با تفکر افراطی به هر شکل و نامی مخالف هستیم و در این راستا ایران و آذربایجان و دیگر کشورهای منطقه باید همکاری های خود در این زمینه را توسعه دهند و منطقه را به سمت ثبات و علاقه بیشتر کشورها نسبت به هم سوق دهیم.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه در مسائل منطقه ای و بین المللی ایران و آذربایجان باید در کنار هم باشند به موضوع دریای خزر اشاره و تصریح کرد: در زمینه دریای خزر باید مسائل را در کنار هم حل و فصل کنیم ؛ ما می خواهیم خزر دریای صلح و دوستی و موجب توسعه کشورهای ساحلی این دریا باشد.

روحانی ادامه داد: دریای خزر متعلق به همه ما بوده و باید بتوانیم در چارچوب عقل، انصاف و سوابق امر از آن استفاده کنیم.

رییس جمهوری اظهار امیدواری کرد تا با فعالیت های بیشتر در صحنه های جهانی و منطقه ای شاهد همکاری های بیشتر دو کشور باشیم.** رییس جمهوری آذربایجان: ما خواهان روابط نزدیک و صمیمانه با ایران هستیم

«الهام علی اف»، رییس جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار ضمن تشکر از دعوت دکتر روحانی از وی برای سفر به تهران این سفر را برای توسعه روابط همه جانبه میان دو کشور تاثیر گذار توصیف و گفت: جمهوری آذربایجان برای روابط خود با ایران احترام و اهمیت زیادی قائل است و ما خواستار آن هستیم که در همه زمینه ها روابط تنگاتنگ میان دو کشور برقرار باشد.

رییس جمهوری آذربایجان با تاکید بر گسترش همکاری های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و همکاری در حوزه انرژی میان ایران و آذربایجان گفت: ملاقات روسای جمهور ایران و آذربایجان در داووس بسیار مثبت بود و می تواند مبنای توسعه روابط میان دو کشور باشد.

علی اف با بیان اینکه دو ملت ایران و آذربایجان به واسطه مذهب، تاریخ و فرهنگ به یکدیگر متصل هستند و سالها در کنار هم زندگی کرده اند، گفت: قصد ما این است که روابط دوستانه دو کشور را تحکیم کرده و ارتقاء دهیم و همه ارگان های دو کشور نیز باید در این راستا حرکت کنند.

رییس جمهوری آذربایجان با بیان اینکه زمینه های زیادی برای همکاری میان دو کشور در سازمان های بین المللی وجود دارد، گفت: بسیاری از قدرت ها دوستی ایران و آذربایجان را نمی خواهند و بدنبال برهم زدن مناسبات دو کشور هستند و در این راستا باید مسئولان دو کشور در جهت مقابله با این اقدامات تلاش کنند.

علی اف با تاکید بر اینکه ما امید زیادی به کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور داریم، گفت: امکانات زیادی برای همکاری میان دو کشور وجود دارد و بر این باوریم که تمام مسائل درجهت توسعه همکاری ها می تواند در قالب کمیسیون مشترک مطرح شده و پیگیری شود.

وی با بیان اینکه معتقدم دیدگاه دکتر روحانی در مسایل منطقه ای و بین المللی غرور و افتخاری را نصیب ملت ایران خواهد کرد، گفت: خوشحالیم که دیدگاه های جدیدی در روابط دو کشور بوجود آمده است.

رییس جمهور آذربایجان با بیان اینکه امروز تلاش های زیادی برای جدا کردن کشورهای اسلامی در منطقه صورت می گیرد، گفت: معتقدم همکاری های فیمابین ایران و آذربایجان و گسترش مناسبات میان دو کشور به تقویت اسلام کمک شایانی خواهد کرد.

علی اف با بیان اینکه در زمینه مقابله با تروریسم دیدگاه ایران و آذربایجان به یکدیگر نزدیک است، گفت: برای مبارزه با تروریسم باید کشورهای اسلامی در کنار هم قرار داشته باشند.

وی همچنین با بیان اینکه جمهوری آذربایجان همواره از حقانیت ایران برای دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای حمایت کرده گفت: آنهایی که با دستیابی ایران به انرژی هسته ای مخالف بودند شاهدند که فعالیت های این کشور صلح آمیز بوده و در چارچوب قوانین آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد.

رییس جمهوری آذربایجان همچنین با تاکید بر ضرورت حل مسائل دریای خزر با گفت و گو و رسیدن به تفاهم مشترک گفت: معتقدیم که مسائل مربوط به دریای خزر به راحتی قابل حل و فصل است.

علی اف همچنین از توسعه همکاری بخش خصوصی دو کشور در زمینه های گوناگون استقبال و حمایت کرد.

سیام(1)**9189** 1418
کد N214369