فلاحت‌پیشه: با مخالفت کاخ سفید قانون منع ورود نماینده ایران به سازمان ملل اجرا نمی‌شود

سیاسی

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: به نظر می‌رسد مخالفت کاخ سفید با تصویب قانون ممنوعیت ورود نماینده ایران به سازمان ملل نوعی بازی است ولی در هر صورت با امضا نکردن دولت این قانون اجرایی نخواهد شد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در رابطه با تصویب قانون منع ورود نماینده ایران به سازمان ملل توسط سنای آمریکا خاطرنشان کرد: نخستین باری نیست که آمریکایی‌ها نسبت به تعهدات خود در قبال سازمان ملل متعهد و اعضای آن پایبند نیستند.

او ادامه داد: آمریکایی‌ها در گذشته هم بارها نسبت به برخی کشورها مانند ایران،‌ کوبا و بعضی کشورهای شرق برخوردی گزینشی داشته و منافع و تفسیر منافع ملی خود را ارجح‌تر از وظیفه میزبانی خود از سازمان ملل متحد دانستند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این که صدور قانون منع ورود نماینده ایران به سازمان ملل امری نادرست است گفت: در گذشته هم در زمینه صدور ویزای هیات‌هایی که عازم سازمان ملل متحد شدند به ویژه نمایندگان ایران مشکلاتی به وجود می‌آمد ولی این که به سفیر یک کشور ویزا داده نشود در نوع خود نادر است.

وی ادامه داد: ایجاد مانع برای ورود نماینده ایران به سازمان ملل خلاف معاهده این سازمان است زیرا طبق معاهده‌نامه مقرر سازمان ملل آمریکا نمی‌تواند از ورود سفیر اعضای سازمان ملل به کشور خودداری کند و اقدام اخیر سنای آمریکا در تصویب قانون منع ورود نماینده ایران به این کشور خلاف تعهدات قبلی آن‌هاست و ایران می‌تواند از نظر قانونی این اقدام را پیگیری کند.

فلاحت‌پیشه با اشاره به موضع‌گیری کاخ سفید در رابطه با تصویب قانون منع ورود نماینده ایران به سازمان ملل خاطرنشان کرد: اگر دولت آمریکا با این قانون تصویب شده توسط سنا مخالف است می‌تواند آن را امضا نکند زیرا در این صورت این قانون قابل اجرا نخواهد بود.

او افزود: این که سنای آمریکا یک اظهار نظر می‌کند و کاخ سفید آن را درست نمی‌داند نوعی تقسیم کار است زیرا در داخل آمریکا لابی‌هایی حضور دارند که تلاش می‌کنند ایران هزینه تنش‌زدایی با آمریکا را بپردازد و هم‌چنین قصد دارند بخشی از این هزینه‌ها را با زیر سوال بردن‌ شان ما حاصل کنند.

فلاحت پیشه در پایان گفت: آمریکایی‌ها حاضر نیستند به جنایتی که علیه ایران صورت داده‌اند اعتراف کرده و در این زمینه از ما عذرخواهی بکنند ولی در رابطه با ممانعت ورود نماینده ما به سازمان ملل قانون تصویب می‌کنند.

انتهای پیام

کد N214273