روسیه : غرب برای تامین امنیت حمل سلاح شیمیایی سوریه همکاری نمی کند

غرب,سوریه

مسکو- ایرنا- وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای ضمن انتقاد از رویکرد غرب در مساله امحای تسلیحات شیمیایی سوریه اعلام کرد: کشورهای غربی برای تامین امنیت حمل سلاح شیمیایی سوریه همکاری نمی کنند.

به گزارش ایرنا در بیانیه وزارت خارجه روسیه به از سرگیری حمل سلاح شیمیایی و مواد مربوطه از انبارهای سوریه به خارج برای امحا اشاره و گفته شده است: سوریه پس از دوره کوتاه توقف انتقال محموله های تسلیحات شیمیایی به خارج برای نابودی آن که به دلیل حملات تروریست ها صورت گرفته بود بار دیگر انتقال این مواد را از سر گرفت.

در بیانیه یادآوری شده است: روز چهارم ماه آوریل محموله ای متشکل از64 تن مواد شیمیایی ویژه تسلیحات شیمیایی به بندر لاذقیه سوریه منتقل شد. به این ترتیب تاکنون 59 درصد تسلیحات شیمیایی سوریه از مناطق مختلف این کشور نابود شده است.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود به درخواست روسیه از کشورهای غربی برای اعمال فشار بر معارضان مسلح سوری به منظور توقف حملات آنها به محموله های تسلیحات شیمیایی سوریه اشاره و اعلام کرد: این تقاضای روسیه بدون پاسخ مانده و غرب هیچ اقدامی برای تامین امنیت محموله های سلاح شیمیایی سوریه انجام نداده است.

در بیانیه آمده است: روسیه خواستار صدور بیانیه ای از طرف رییس شورای امنیت سازمان ملل برای محکومیت حملات به کاروان های سلاح شیمیایی سوریه شد و این درخواست روسیه بدون پاسخ ماند.

در ادامه بیانیه با اشاره به کمک های لجستیکی روسیه به انتقال سلاح شیمیایی سوریه به خارج برای امحا گفته شده است: روسیه 100 دستگاه کامیون ویژه حمل سلاح شیمیایی و 30 دستگاه نفربر زرهی برای این منظور به سوریه ارسال کرده است و برای ادامه کمک به این کشور آمادگی دارد.

وزارت خارجه روسیه در پایان بیانیه خود رویکرد دمشق برای ادامه امحای تسلیحات شیمیایی این کشور به رغم موانع ایجاد شده توسط معارضان مسلح را تحسین کرده است.

اروپام/2242**518 ** 1064
کد N214186