سئول برای مقابله با تهدیدهای کره شمالی آماده می شود

چین,کره

پکن - ایرنا -کره جنوبی اعلام کرد که با استرالیا و کشورهای دیگر ذی ربط برای مقابله با تهدیدهای کره شمالی آماده می شود.

به گزارش ایرنا، پارک گیون هیه رییس جمهور کره جنوبی و تونی ابوت نخست وزیر استرالیا در سئول با یکدیگر دیدار و در باره تحرکات کره شمالی از جمله احتمال آزمایش اتمی جدید این کشور بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش روز چهارشنبه رسانه های کره جنوبی، دو طرف در این دیدار که روز گذشته انجام شد تاکید کردند که با توجه به تهدیدهای فزاینده کره شمالی باید همکاری های دفاعی و امنیتی تقویت شود.

این دیدار به دنبال امضای توافقنامه تجارت آزاد کره و استرالیا صورت گرفت.

دو کشور همچنین بیانیه مشترکی تصویب کردند که در راستای تقویت همکاری های دفاعی و امنیتی است و یکی از بندهای آن مربوط به کره شمالی است که براساس آن کره و استرالیا برای جلوگیری از تکثیر تسلیحات کشتارجمعی همکاری می کنند.

در این بیانیه آمده است: کره شمالی باید برنامه ساخت تسلیحات اتمی را کنار گذاشته و از کمک های اقتصادی و انرژی بهره مند شود.

در این بیانیه از بهبود روابط دو کره و تلاش برای برقراری صلح و امنیت در منطقه حمایت شده است.

همزمان کره شمالی اعلام کرد که اقدامات این کشور در پرتاب موشک در هفته های اخیر پاسخی به رزمایش های مکرر آمریکا و کره جنوبی است.

در تحولی دیگر چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا در پکن با چانگ وانگ چوان همتای چینی خود در باره کره شمالی گفت و گو کرده است.

آمریکا ، ژاپن و کره جنوبی نیز روز گذشته در نشستی در واشنگتن اعلام کردند باید به اشکال صلح آمیز راهی برای توقف برنامه تسلیحات هسته ای کره شمالی پیدا شود.

این کشورها همچنین در بیانیه ای آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی را مورد انتقاد قرار دادند و تصریح کردند که باید در باره کره شمالی با چین و روسیه گفت و گو و رایزنی شود.

تنش ها در شبه جزیره کره با شروع رزمایش آمریکا و کره در ماه فوریه امسال تشدید شده است.

آساق ** 2100 **1611
کد N213785