معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش خبر داد

ایران میزبان اجلاس امنیت دریایی اقیانوس هند در سال 2018/حذف آمریکا از اجلاس آتی

معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش با اشاره به حضور هیأتی از این نیرو در چهارمین اجلاس امنیت دریایی اقیانوس هند (IONS) در استرالیا، گفت: با حضور مؤثر و پررنگ هیأت ایرانی در این اجلاس و نشست‌های گذشته توانستیم میزبانی این اجلاس را در سال 2018 بدست آوریم.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، چهارمین اجلاس امنیت دریایی منطقه اقیانوس هند (IONS) با حضور دریادار جعفری طهرانی معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در کشور استرالیا برگزار شد.

این اجلاس نیمه اول فروردین با حضور هیأت‌های شرکت‌کننده بیش از 30 کشور عضو و ناظر آغاز به کار کرده است.

امیر دریادار پیمان جعفری طهرانی که به عنوان نماینده نیروی دریایی ارتش در همایش فرماندهان نیروهای دریایی حاشیه اقیانوس هند در اجلاس IONS در کشور استرالیا شرکت کرده بود، در سخنانی به اهداف و دستاوردهای ایران در این همایش پرداخت.

وی در این رابطه گفت: همایش فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند هر دو سال یک‌بار به میزبانی یکی از کشورهای حاشیه اقیانوس هند برگزار می‌شود و اهمیت این همایش از آن جهت است که کشورهای حاضر از این فرصت پیش‌آمده می‌توانند استفاده کنند و در خصوص امنیت این منطقه که عدم توجه به آن توسط دزدان دریایی آزاردهنده است و تأثیرات منفی را بوجود آورده همکاری کشورهای حاضر می‌تواند در ایجاد امنیت پایدار تأثیرگذار باشد.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: تعدادی کشور در این همایش عضو هستند و تعدادی دیگر به عنوان ناظر شرکت می کنند و در جلساتی که هر دو سال یک‌بار برگزار می‌شود، تصمیم‌گیری می‌شود که چه کشورهای می‌توانند به عنوان ناظر در این حوزه فعالیت کنند.

وی اضافه کرد: در حاشیه اقیانوس هند کشورها و ناوگان‌های فرامنطقه‌ای وجود دارند که در حال فعالیت هستند اما جمهوری اسلامی ایران این مسأله را قبول ندارد و نظرمان این است که اگر قرار است امنیت در این منطقه تأمین شود، باید با مشورت کشورهای حاشیه اقیانوس هند صورت بگیرد، نه اینکه کشوری بواسطه توانمندی تسلیحاتی و فنی از هر نقطه‌ای از دنیا بیاید و مدعی باشد که برای تأمین امنیت به این منطقه آمده است.

دریادار جعفری با بیان اینکه "کشورهایی که در منطقه دارای خاک و مرز هستند و منافع مشترکی دارند از نظر جمهوری اسلامی ایران می‌توانند فعالیت کنند و مورد تأیید هستند"، تصریح کرد: به همین خاطر است که در این همایش‌ها کشورمان حضور پیدا می‌کند و پشتیبانی خود را اعلام می‌دارد.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش تاکید کرد: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور در این همایش‌ها سعی دارد دست قدرت‌هایی را که خارج منطقه اقیانوس هند هستند و فقط برای به دست آورند منافع شخصی در منطقه حضور پیدا می‌کنند، کوتاه کند.

وی به دستاوردهای حضور جمهوری اسلامی ایران در این همایش‌ها اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در این همایش توانست با هماهنگی و انجام سخنرانی با حضور وزیر دفاع استرالیا پیام کشورمان را به سمع و نظر همه کشورهای مهم در ایجاد امنیت اقیانوس هند برساند.

جعفری ادامه داد: در این سخنرانی توانستیم نقش کشورهای حاشیه اقیانوس هند را در تأمین امنیت منطقه به خوبی تبیین کنیم و نقش نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در تأمین مستقل امنیت اقیانوس هند را که با اعزام ناوگروه‌ها ایفا کرده است و تدابیری را که فرماندهی معظم کل قوا در خصوص امنیت منطقه دارند، در قالب چند پیشنهاد برای حضار تشریح و ارائه کردیم.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش افزود: پیشنهاد اول ما این بود که کشورهای حاشیه اقیانوس هند باید عزمشان را برای توانمند ساختن نیروهای دریایی خود منسجم کنند که بتوانند مناقشات حاشیه مرزی کشورشان را کنترل کننند تا امنیت در منطقه مرزی کشورها تثبیت شود.

وی پیشنهاد دوم کشورمان را ایجاد یک مرکز آینده‌نگاری عنوان کرد و گفت: دومین پیشنهاد کشورمان ایجاد یک مرکز راهبردی آینده نگاری بود که بتواند مسائل و مشکلات را آینده‌نگری کند و نیازهای این حوزه در سال‌های آتی را پیش‌بینی کند. نکته سوم به جای نیروهای فرامنطقه‌ای که ادعای ایجاد امنیت را دارند ما نیروهایی تشکیل شده از نیروهای حاشیه‌ای منطقه اقیانوس هند را سازماندهی کنیم.

دریادار جعفری در ادامه خاطرنشان کرد: باید یک نیرویی متشکل از کشورهای حاشیه اقیانوس هند تشکیل دهیم که این نیروها با همکاری مشترک بتوانند امنیت منطقه را تثبت و به عبارتی دست قدرت‌های فرامنطقه‌ای را کوتاه کنیم.

معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی ارتش اضافه کرد: پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران در همایش کشورهای حاشیه اقیانوس هند مورد استقبال قرار گرفت و بسیاری از کشورها به خاطر رویکرد کشورمان تبریک گفتند و مقرر شد ما بر روی سه پیشنهادمان برنامه‌ریزی کنیم و دستورالعمل اجرای آن را به دبیرخانه همایش ارائه دهیم تا در نشست سال 2016 که در کشور بنگلادش برگزار خواهد شد در این خصوص به بحث و تبادل نظر پرداخته شود.

وی در ادامه تصریح کرد: برخی از شرکت‌کنندگان در همایش از واژه‌های جعلی به جای خلیج فارس استفاده کردند که مورد اعتراض شدید کتبی و شفاهی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. نتیجه اعتراضات به استفاده از نام جعلی به جای خلیج فارس منجر به این شد که در دو سخنرانی توسط فرمانده نیروی دریایی و وزیر دفاع استرالیا دو بار نام خلیج فارس اعلام شد که تثبیت شد نام خلیج فارس نام دیرینه‌ای است و مورد قبول همه کشورهای حاشیه اقیانوس هند است.

جعفری، یکی دیگر از دستاوردهای این حضور را مذاکرات مثبت با کشورهای مهم اقیانوس هند دانست و افزود: گفت‌وگوی دو جانبه رسمی با بیش از 10 کشور مهم در امنیت اقیانوس هند که در این همایش عضو هستند و مشترکاتی بین ما و کشورمان داشت بوجود آمد که این مشترکات می‌تواند در دریا مبنای باشد که توانستیم در این راستا به گفت‌وگو و تبادل نظر بپردازیم. همچنین با 19 کشور گفت‌وگوی نیمه رسمی انجام دادیم و بر روی حوزه‌های مشترک برنامه‌ریزی کردیم تا بتوانیم به کمک همدیگر برای تأمین امنیت این منطقه کمک کنیم.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش، موضوع چهارم جلسه کشورهای حاشیه اقیانوس هند را حذف ایالات متحده توسط کشورمان از ناظران فرامنطقه‌ای عنوان کرد و گفت: طی یک جلسه رای‌گیری برای مشخص شدن تعدادی از کشورهای فرامنطقه‌ای به عنوان ناظر در جلسات بعدی همایش اقیانوس هند کشورهای ژاپن، آمریکا و چین متقاضی شدند که رای منفی جمهوری اسلامی ایران برای حذف ایالات متحده به عنوان ناظر و پافشاری ما با وجود فشارهای موجود، منجر به حذف ایالات متحده شد تا نتوانند در نشست آتی شرکت داشته باشند.

وی ادامه داد: پس از این رای‌گیری مصوب شد تنها کشورهای ژاپن و چین به کشورهای ناظر الحاق پیدا کنند تا بتوانند در نشست بعدی حضور به عمل آورند. دستاورد بعدی، بدست آوردن میزبانی این همایش برای جمهوری اسلامی ایران در سال 2018 بود که می‌تواند فضای بسیار خوبی برای کشورمان فراهم کند تا آنچه مدنظرمان است در راستای سیاست‌گذاری برای تامین این منطقه بسیار حساس را با برنامه‌ریزی درست در زمان میزبانی با تمرکز به آن برسیم.

جعفری خاطرنشان کرد: سه روز اول همایش موضوعاتی حول محورهای امنیتی، اعم از تامین غذا، مبارزه با دزدان دریایی، مبارزه با آلودگی محیطی منطقه و انجام و ارائه کارگروه‌های علمی توسط اساتید و تبادل نظر در حول این موضوعات انجام شد و در روز آخر نشست سران هیأت‌ها انجام شد.

معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی ارتش افزود: هیأت‌های دعوت شده با گردهمای دسته‌جمعی به تصمیم‌گیری پرداختند که سپس منشور نشست مصوب شد. اصلاحاتی مدنظر جمهوری اسلامی ایران بود و مقرر شد این اصلاحات در اجلاس بعدی مورد تصمیم گیری قرار بگیرد اما چارچوب‌های مشخص شد و قرار شد کارگاهی در سال 2015 به میزبانی کشور پاکستان و سال 2017 در آفریقای جنوبی برگزار شود.

وی در پایان حضور و تاثیرگذاری کشورمان در این نشست را نتیجه برنامه‌ریزی و حضور در همایش‌های قبلی و تدابیر فرمانده نیروی دریایی ارتش عنوان کرد و گفت: حضور جمهوری اسلامی ایران در نشست سران هیأت‌های همایش کشورهای حاشیه اقیانوس هند بسیار پررنگ بود و توانستیم ایفای نقش کنیم و دیدگاه‌های کشورمان را در فضای جلسه سیطره بدهیم و تحت تأثیر همین موضوع توانستیم میزبانی سال 2018 را بدست بیاوریم.

انتهای پیام

کد N213576