پناهیان: پویایی فرهنگی مستلزم تربیت جوانان در مساجد است

سیاسی

مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان این‌که «ترویج نماز اول وقت مهمترین هدف کانون‌های مساجد باشد» گفت: پویایی فرهنگی مستلزم تربیت جوانان در مساجد است.

مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان این‌که «ترویج نماز اول وقت مهمترین هدف کانون‌های مساجد باشد» گفت: پویایی فرهنگی مستلزم تربیت جوانان در مساجد است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان در همایش آفاق اندیشه( طرح توانمندسازی کادر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم)، با اشاره به اهمیّت کار فرهنگی و تربیتی در مساجد، اظهار کرد: اصل آدم‌سازی باید در مساجد انجام شود، هر چه در مساجد کم کاری کنیم متولیان دیگر تربیت و فرهنگ سعی می‌کنند برای جبران وارد عرصه شوند، اما نمی‌توانند تاثیرگذاری مساجد را داشته باشند.

وی تصریح کرد: مسجدی‌ها در مقابل غیر مسجدی‌ها مسئول هستند، مسئولیت همه گناه‌کاران و جاهلان جامعه به عهده اهل مسجد است، مسجد اهل مسجد را تربیت کند غیر مسجدی‌ها خود به خود جذب می‌شوند.

پناهیان افزود: مسجد باید رسانه و تلویزیون را تحت تاثیر قرار دهد، در صورتی که این امر بر عکس اتفاق می‌افتد، زمانی که در مسجد کارهای لازم صورت نگیرد مدارس و دانشگاه‌ها بهره‌وری لازم را نخواهند داشت.

وی خاطرنشان کرد: وقتی متولیان مساجد آنطور که باید به وظیفه خود عمل نکند دستگاه‌های دیگر اعم از نیروی انتظامی، مدارس، دانشگاه‌ها، مدیران، مسئولان و حتی حوزه علمیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

پناهیان گفت: کانون‌های فرهنگی مساجد می‌توانند سطح نیاز، کشش و ظرفیت جامعه را بالا ببرند، طوری که طلاب مجبور باشند با مطالعه و تلاش بیشتری برای تاثیرگذاری لازم تلاش کنند.

پناهیان تاکید کرد: این مسئله که دیندارها دیندارتر شوند از جذب بی دین‌ها مهمتر است، اگر نماز خوان‌ها نماز خوان‌تر شوند، نماز را درک کنند و اقتضائات آن را در زندگی خود جاری سازند همه مشکلات در این زمینه حل می‌شود.

مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: امروز ما نشسته‌ایم و می‌گوییم همین که جوانان در مساجد حضور پیدا کنند کافی است، شاید شما به همین رونقی که مساجد قم نسبت به مساجد دیگر شهرها دارد قانع هستید اما این نه تنها کافی نیست بلکه آن چیزی هم نیست که خداوند از ما خواسته و انتظار دارد.

این سخنران مذهبی تاکید کرد: 99 درصد مسجدی‌ها تعریف نماز را درست بلد نیستند، تلقی و تحلیل درست و صحیح از نماز ندارند اگر تلقی درستی از نماز ارائه شود همه عالم نمازخوان می‌شوند.

پناهیان اظهار کرد: اهل مسجد و مسئولان کانون‌ها توجه داشته باشند مسئولیت گناه همه گناه کاران و ضعف‌های همه خوبان به عهده آن‌هاست، باید هدف‌های حداکثری داشت؛ قرآن در آیه 200 سوره آل عمران می‌گوید برای کارهای خوب مانند صبر باید هم افزایی کنید.

وی ادامه داد: درست کردن مسجد محل درست کردن بهترین جامعه کوچک در دل جامعه بزرگ اسلامی است، در اهداف حداکثری نباید به تک آدم‌های خوب اکتفا کرد، باید کانون آدم‌های خوب راه اندازی کرد.

وی با تاکید بر ضرورت مخالفت با هوای نفس گفت: مسئولین کانون‌ها باید بیشتر از همه با هوای نفس خود مبارز کنند، باید مبارزه با نفس را یاد بگیرند و به دیگران یاد بدهند.

انتهای پیام

کد N213502