توافق دولت و اپوزیسیون ونزوئلا برای مذاکره با میانجی‌گری واتیکان

دولت ونزوئلا و اصلی‌ترین گروه مخالف این کشور توافق کردند تا برای توقف بدترین ناآرامی سیاسی در یک دهه گذشته مذاکراتی را با یکدیگر آغاز کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت کاراکاس و گروه مخالف نیز اعلام کردند که نمایندگانی از واتیکان و بلوک منطقه‌ای آمریکای جنوبی موسوم به "اوناسور" قرار است در این مذاکرات میانجی‌گری کنند.

بنا بر آمارهای دولتی ونزوئلا، درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و شبه‌نظامیان حامی دولت با معترضان مخالف که خیابان‌های ونزوئلا را مسدود کرده‌اند، از اواسط فوریه سال جاری میلادی تاکنون 39 کشته بر جای گذاشته است. حامیان دولت،‌ مخالفان و اعضای نیروهای امنیتی جزو کشته‌شدگان هستند.

نیکولاس مادورو 51 ساله که جانشین هوگو چاوز، رهبر فقید ونزوئلا شده روز سه‌شنبه ریاست تیم دولت را برای مذاکره با ائتلاف اصلی مخالف اتحاد دموکراتیک بر عهده داشت.

وی پس از دیدار مذکور گفت: ما با احترام، صداقت و درستی صحبت کردیم. لحظات تنش‌زایی وجود داشت اما در آخر توافق کردیم تا مذاکرات ‌آغاز شود. ما نه به دنبال سوسیالیسم بولیواری و نه تبدیل شدن به کاپیتالیسم هستیم. مذاکرات رسمی میان تیم دولت و گروه مخالفان قرار است پنج‌شنبه کلید بخورد.

در میان مباحثی که قرار است مطرح شود، جرایم گسترده و مشکلات اقتصادی است که عامل اصلی وقوع درگیری‌ها و ناآرامی‌ها از فوریه 2014 محسوب می‌شود. مخالفان همچنین خواستار آزادی لئوپولدو لوپز و ده‌ها تن از دانشجویان زندانی هستند. نشست روز سه‌شنبه با میانجی‌گری وزرای خارجه اوناسور احتمالا باعث کاهش تنش‌ها می‌شود.

رهبر ائتلاف مخالف اتحاد دموکراتیک گفت: مخالفان باید مطمئن شوند که این دانشجویان در مذاکرات پیش رو به دست فراموش سپرده نخواهند شد. ما موافقت کردیم که طرف ثالث در حل این مشکل و گذر از بحران موجود به ما کمک کند.

لوپز، از رهبران اپوزیسیون ونزوئلا نیز از زندان خواستار تداوم تظاهرات اعتراضی ‌آرام و صلح‌آمیز شده و بدبینی و تردید خود را از این مذاکرات ابراز داشته است.

انتهای پیام

کد N213174