خانجانی: به مردم گفته شود که شیوه قبلی هدفمندی یارانه‌ها اشتباه بوده است

دولت,هدفمندي يارانه‌ها,حزب كارگزاران سازندگي,يارانه

یک عضو حزب کارگزاران سازندگی گفت: مسئولان باید در ارتباط با یارانه‌ها و مشکلاتی که پرداخت یارانه نقدی برای دولت و کشور ایجاد کرده، با مردم صریح باشند و اعلام کنند روشی که قبلاً در این ارتباط اتخاذ شده اشتباه بوده است.

جهانبخش خانجانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "اساساً اعطا و تخصیص پول‌های کلان در یک جامعه به افراد بدون در نظر گرفتن راهبرد مناسب برای نحوه هزینه‌ کردن، خطایی استراتژیک بود و این می‌توانست یک بحران اجتماعی نیز ایجاد کند"، افزود: با توجه به این موضوع، خزانه و دارایی کشور به نوعی خالی شد و قدرت مانور و کنترل را از دولت و حکومت گرفت.

وی به شیوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها در مرحله اول اشاره کرد و با بیان اینکه "تلقی نادرست از هدفمندی یارانه‌ها یک بحران بود و به همراه خود بیماری‌های مختلف اقتصادی را در کشور بوجود آورد و زمینه‌ساز افزایش بیکاری ساختاری به صورت آشکار و پنهان در جامعه شد"، گفت: در حال حاضر دولت و نظام به این جمع‌بندی رسیده‌اند که روش قبلی را اصلاح کنند و باید این موضوع را به فال نیک گرفت.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه به اهمیت اقناع مردم در ارتباط با مزایای عدم دریافت نقدی یارانه‌ها اشاره کرد و افزود: متأسفانه فرهنگی ناصحیح در کشور ما رواج یافته که هر پولی که از دولت و بیت‌المال بدست بیاوریم، غنیمت است و در ادبیات جامعه ما نیز چنین چیزی مصطلح است. من خودم در نوروز با افرادی برخورد می‌کردم که می‌گفتند کندن یک تار مو، غنیمت است در صورتی که این تلقی نادرست را باید با فرهنگ‌سازی، تبلیغ و قانع کردن مردم برطرف کرد.

خانجانی با اشاره به عملکرد دولت قبل در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اظهار کرد: در هشت سال گذشته جریانی به روش پوپولیستی و بدون برنامه‌ریزی چنین موضوعی را رواج داد و اکنون اصلاح کردن آن کار سختی است و باید طی یک فرآیند این موضوع حل شود. همانطور که اشاره کردم، تلاش برای اصلاح این موضوع نیازمند آگاهی‌بخشی به مردم است.

وی با بیان اینکه "در مسیر آگاهی‌بخشی به مردم، رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی بسیار تأثیرگذار هستند"، گفت: در این چند روز کارهای خوبی در این زمینه صورت گرفته است اما هیجان کاذب هم نباید ایجاد کرد و باید مردم را نسبت به این موضوع توجیه و قانع کرد.

این عضو حزب کارگزاران با بیان اینکه "در کنار عدالت اجتماعی،‌ عدالت توزیعی نیز باید باشد"، تصریح کرد: عدالت توزیعی لزوماً به این معنا نیست که پول در اختیار مردم گذاشته شود، بلکه می‌توان از طریق افزایش سطح رفاه،‌ بهداشت و سلامت مردم در این راستا قدم برداشت.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: باید مردم آگاه شوند که رقم جزئی که به عنوان یارانه نقدی در اختیار آنها قرار داده می‌شود، می‌تواند به روش کلان‌تر در راستای ارتقای بهداشت و سلامت و افزایش تولید هزینه شود. باید به مردم گفته شود که شیوه گذشته غلط بوده و هزینه‌هایی را برای کشور به همراه داشته است.

خانجانی با بیان اینکه "در این زمینه نباید فقط از مردم انتظار داشت و همه در این ارتباط مسئول هستند و دولت می‌تواند از پتانسیل احزاب و تشکل‌های غیردولتی نیز کمک بگیرد"، گفت: اگر صادقانه با مردم گفت‌وگو شود، مردم همکاری می‌کنند و ما نمونه آن را در جنگ هشت ساله مشاهده کردیم.

وی در مورد راه‌های افزایش اعتماد بین دولت و مردم نیز تاکید کرد:‌ باید به مردم احترام گذاشت و با آنها شفاف سخن گفت؛ مثلاً در همین زمینه بصورت صریح به مردم بگوییم پولی که در این چند سال داده می‌شد، اشتباه بود و اکنون دولت دیگر این پول را ندارد که در اختیار مردم بگذارد و اگر حتی آن پول را تأمین کند، از میزان فعالیت‌های عمرانی و اقتصادی خود باید بکاهد.

این عضو حزب کارگزاران سازندگی در پایان اظهار کرد: در این زمینه به جای استفاده از زبان شعار و احیاناً ابزار تهدید، باید با زبان اعداد و ارقام با مردم صحبت کرد.

انتهای پیام

کد N213056