احمد شیرزاد: وظیفه شهروندی توانمندهاست که از دریافت یارانه نقدی بپرهیزند

دولت,هدفمندي يارانه‌ها,يارانه

یک نماینده پیشین مجلس گفت: وظیفه ملی هر شهروند است که در صورتی که بتواند از دریافت یارانه چشم‌پوشی کند و زندگی‌اش دچار مشکل نشود، از دریافت یارانه نقدی پرهیز کند.

احمد شیرزاد در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "خاصیت ثروت و دارایی این است که وقتی متمرکز باشد، کارآمدی‌اش بیشتر است"، اظهار کرد: ثروت وقتی که تقسیم می‌شود، مثل آبی است که در دشت وسیع پخش و به سرعت تبخیر می‌شود اما اگر آب را در یک منبع ذخیره کنیم می‌توانیم استفاده‌های مفیدی از آن ببریم؛ پس وقتی پول در سطح جامعه تقسیم شود، کارآمدی آن بسیار پایین می‌آید و نمی‌تواند نقش جدی ایفا کند.

این فعال سیاسی با اشاره به خانواده‌هایی که بخاطر فشارهای تورمی سال‌های اخیر زندگی‌شان مختل شده است، افزود: مبلغ 45 هزار تومان یارانه در زندگی خانواده‌های ضعیف تأثیرگذار است چون خانواده‌ای که توانایی تهیه نیازهای ضروری فرزندان خود را ندارد، دریافت مبلغ یارانه نقدی، در کیفیت زندگی‌شان تأثیر مثبت خواهد داشت.

شیرزاد خاطرنشان کرد: برای خانواده‌هایی که درآمد چند میلیونی در ماه دارند، رقم یارانه نه تنها جز برای خرج‌های غیرضروری و کم‌تأثیر فایده‌ای نخواهد داشت، بلکه تقسیم پول بین آنها به شدت به دولت لطمه می‌زند.

وی با اشاره به اینکه "طی دو سال آخر دولت دهم تمام بودجه‌های سرمایه‌گذاری وزارت نیرو و نفت برای دادن یارانه نقدی هزینه شده است"، گفت: پولی که باید سرمایه‌گذاری می‌شد تا طرح‌های انتقال آب، سد و برق‌رسانی و... انجام شود، بین خانواده‌ها تقسیم شد. بنابراین شاهد ارتقای اقتصاد ملی نبودیم و تفاوت چندانی در کیفیت زندگی مردم دیده نشد. در حالی که اگر این پول صرف سرمایه‌گذاری‌های مولد می‌شد، زندگی مردم را بسیار بهبود می‌بخشید.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین تاکید کرد: دولت برای جلب اعتماد مردم در انجام مراحل مختلف هدفمندی یارانه‌ها، مهم‌ترین وظیفه‌اش این است که کارآمدی خود را بالا ببرد چون اگر دولت بتواند به شکلی کارآمد سرمایه‌گذاری و هزینه کند و مردم آن را احساس کنند، همکاری بیشتری با دولت خواهند داشت و مثلا اگر در گام اول کیفیت بیمه‌ها ارتقا یابد، این عمل باعث خواهد شد که در گام‌های بعدی عده بیشتری از دریافت یارانه انصراف دهند.

انتهای پیام

کد N212875