کوهکن در گفت‌وگو با ایسنا:

فواید انصراف از دریافت یارانه برای مردم مشخص شود/منافع فردی در گرو منافع کشور است

هدفمندي يارانه‌ها,يارانه

دبیرکل جامعه اسلامی نمایندگان ادوار مجلس با بیان اینکه "فواید انصراف از دریافت یارانه نقدی باید به زبان ساده و البته کارشناسانه به نحوی که برای توده مردم قابل قبول باشد، اعلام شود"، گفت: باید منافع درازمدت و کوتاه‌مدت این موضوع برای مردم جامعه تبیین و مشخص شود.

محسن کوهکن در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "متأسفانه گاه این فرهنگ در کشور ما وجود دارد که افراد منافع‌ شخصی خود را بر منافع عمومی ترجیح می‌دهند و برای تصحیح این فرهنگ، کم‌کاری شده است"، ‌افزود: متأسفانه برخی فکر می‌کنند هرچه در ارتباط با پرداخت هزینه‌های عمومی کم‌کاری کنند، این یک برگ برنده است در حالی که باید توجه داشت که اقتصاد خانوار و اقتصاد جامعه از هم جدا نیست و اگر اقتصاد کلان کشور آسیب ببیند، به کل جامعه آسیب وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه "فرهنگ‌سازی در این زمینه مقداری سخت است"،‌ اظهار کرد: اگر مردم بپذیرند که منافع شخصی آنها و خانواده‌شان در گرو تأمین منافع درازمدت و کوتاه‌مدت کشور است و اگر این منافع آسیب ببیند، منافع شخصی‌شان نیز آسیب می‌بیند، قطعاً در ارتباط با انصراف از یارانه و مسائلی اینچنینی همیاری بیشتری می‌کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه "متأسفانه برخی از مسائل را یا جدی نمی‌گیریم یا به روش‌های تبلیغاتی سطحی بسنده می‌کنیم"، گفت: برخی از روش‌های تبلیغاتی که در حال حاضر برای تشویق مردم جهت انصراف از دریافت یارانه صورت می‌گیرد، سطحی است و چندان نتیجه‌بخش نخواهد بود.

این نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه "باید در این ارتباط از تبلیغات جدی‌تر و سازنده‌تری بهره گرفت"، ادامه داد: مثلا باید با ساختن فیلم‌های مستند نشان دهیم که منافع فردی و شخصی خانوارها در گرو منافع کلان کشور است و اگر هر کسی سهم خود را در چارچوب قانون در این ارتباط انجام ندهد، کل کشور آسیب می‌بیند.

کوهکن در ادامه به بحث پر کردن فرم‌های خوداظهاری و مرسوم بودن این کار در بسیاری از کشورها اشاره کرد گفت: هر اقدامی که در قالب خوداظهاری صورت بگیرد، کاملا درست است؛ چراکه با خوداظهاری جامعه به سمت سالم عمل کردن پیش می‌رود ولی اگر فردی در پر کردن فرم‌های خوداظهاری به فریب یا دروغ متوسل شود، باید متناسب با قانون با آن برخورد کرد.

وی با بیان اینکه "کسانی که فرم‌های خوداظهاری را پر نمی‌کنند و از دریافت یارانه انصراف می‌دهند، باید به روش‌های مناسب مورد تشویق قرار بگیرند"، افزود: باید دولت و دست‌اندرکاران مسئول نتایج صرفه‌جویی ناشی از پرداخت یارانه نقدی را برای مردم تبیین کنند و به مرور زمان نتایج عملی این اقدام را به مردم در عرصه‌های مختلف نشان دهند.

این فعال سیاسی اصولگرا در پایان به اهمیت مقوله اعتمادسازی و همچنین صریح و شفاف بودن مسئولان با مردم اشاره کرد و گفت: بسیار مهم است که مسئولان مسائل اقتصادی را به درستی و با جزئیات و بصورت کارشناسی برای مردم بازگو کنند که سوءبرداشت پیش نیاید.

انتهای پیام

کد N212851