انتخابات مجالس اندونزی کلید خورد/رقابت حدود 207 هزار نامزد انتخاباتی

انتخابات

کوالالامپور - ایرنا - انتخابات مجلس نمایندگان اندونزی که ارتباط مستقیمی با انتخابات ریاست جمهوری این کشور دارد ساعت هفت صبح روز چهارشنبه به وقت محلی در 545 هزار و 778 حوزه رای گیری در مناطق مختلف این کشور آغاز شد.

به گزارش ایرنا، بیش از 186 میلیون نفر از جمعیت 250 میلیونی اندونزی حق رای دادن دارند و طی چند روز گذشته با حضور در کارزارهای نامزدهای انتخابات، خود را برای رای دادن آماده کردند.

560 نماینده پارلمان اندونزی از میان نامزدهای 15 حزب این کشور که مجوز حضور در انتخابات را کسب کردند انتخاب می شوند.

در انتخابات امروز اندونزی علاوه بر 560 نماینده مجلس این کشور، 132 عضو شورای نمایندگان منطقه ای، دو هزار و 137 عضو نمایندگان استانی و 17 هزار و 560 نماینده مناطق اندونزی از سوی مردم برگزیده می شوند.

در این دوره از انتخابات مجلس نمایندگان اندونزی بیش از شش هزار و 600 نفر برای 560 کرسی این مجلس رقابت می کنند و علاوه بر این 200 هزار نفر نیز برای 19 هزار و 699 کرسی مجالس محلی به رقابت می پردازند.

از بین این افراد 188 هزار و 141 نفر به مجالس مختلف اندونزی راه نمی یابند و دولت این کشور بیمارستان هایی را برای پذیرش نامزدهایی که پس از باخت انتخاباتی دچار استرس می شوند درنظر گرفته است.

دوره قبلی انتخابات مجلس نمایندگان و مجالس محلی اندونزی سال 2009 برگزار شد.

253 هزار و 35 نیروی پلیس ، 23 هزار و 450 کارمند ارتش و یک میلیون و 91 هزار و 556 نفر از نیروهای امنیتی شهری امنیت انتخابات مجالس مختلف اندونزی را بر عهده دارند. در دوران تبلیغات انتخاباتی درگیری هایی در این کشور روی داد که حداقل سه نفر جان خود را از دست دادند.

نیروهای نظامی و پلیس اندونزی از 10 اسفند سال گذشته برای تامین امنیت انتخابات مجالس این کشور فعال شده اند و تا 28 مهرماه امسال که انتخابات ریاست جمهوری اندونزی برگزار و رییس جمهور جدید فعالیت خود را آغاز می کند تامین امنیت انتخابات را برعهده خواهند داشت.

یک تحقیق مرکز ارتباطات دانشگاه آیرلانگا در سورابایا نشان می داد که 63 ممیز شش درصد از رای دهندگان اندونزیایی تا 15 فروردین در مورد سرنوشت رای خود تصمیم گیری کرده بودند اما نظرسنجی ها حکایت از آن دارد که حزب حاکم برای پیروزی در انتخابات شانسی ندارد.

احزاب سکولار اندونزی در انتخابات سال 2009 توانستند جای پای مستحکمی برای خود ایجاد کنند.

احزاب دموکرات (حزب حاکم)، گلکار، تلاش دموکراتیک، جنبش کبیر اندونزی، وجدان مردم، اتحاد و عدالت مردم اندونزی و دموکرات ملی از جمله احزاب سکولار اندونزی هستند.

عدالت کامیاب، فرمان ملی، توسعه اتحاد، بیداری ملی و ستاره ماه نیز از احزاب اسلامی اندونزی محسوب می شوند.

در حال حاضر حزب دموکرات اندونزی 148 کرسی، حزب گلکار 106 کرسی، حزب عدالت کامیاب 57 کرسی، حزب فرمان ملی 46 کرسی، حزب توسعه اتحاد 38 کرسی، بیداری ملی 28 کرسی، تلاش دموکراتیک 94 کرسی، حزب جنبش کبیر اندونزی 26 کرسی و حزب ستاره ماه 17 کرسی مجلس نمایندگان اندونزی را به خود اختصاص داده اند.

احزاب اسلامی با 186 کرسی در مجموع 33 ممیز دو درصد از کل کرسی های مجلس اندونزی را در اختیار دارند و بقیه کرسی ها نیز در اختیار احزاب سکولار این کشور است.

پیش بینی می شود این کرسی ها در این دوره از انتخابات به سود حزب گلکار و حزب مبارزه دموکراتیک اندونزی باشد.

نتایج انتخابات مجلس نمایندگان اندونزی می تواند وضعیت انتخابات ریاست جمهوری این کشور را که 18 مرداد برگزار می شود نیز مشخص کند.

براساس قانون اندونزی احزاب و ائتلاف های سیاسی این کشور تنها در صورتی می توانند نامزدی برای ریاست جمهوری معرفی کنند که 20 درصد کرسی های مجلس نمایندگان را کسب کنند و یا 25 درصد آرای مردم در انتخابات مجلس را بدست آورند.

نتایج یک تحقیق نشان می دهد 91 ممیز دو درصد از 186 میلیون نفری که در اندونزی حق رای دارند در انتخابات شرکت می کنند که 69 ممیز 9 درصد از آنها شهرنشینان اندونزیایی هستند.

آساق**د.م**1611
کد N212815